niedziela, 31 grudnia 2017

Ołtarz główny w kościele w Wielkim Klinczu - piękna zmiana. Chór "JUTRZENKA"

.
Wielki poeta polski Cyprian Kamil Norwid (1821 - 1883) pisał: „BO PIĘKNO NA TO JEST, BY ZACHWYCAŁO”, a w innym miejscu dodał, że [PIĘKNO] „KSZTAŁTEM JEST MIŁOŚCI”, z czego wynika, że jest ono zawsze praktyczne, a uzyskuje się je przez pracę i poświęcenie. Zasada ta w doskonały sposób sprawdza się w pięknie zabytków i świątyń, również naszego kościoła parafialnego z niezmienną troską upiększanego przez naszych księży Misjonarzy Św. Rodziny.
Z inicjatywy naszego ks. proboszcza rektora Piotra Pietrzyka zmienił się na jeszcze piękniejszy wystrój głównego ołtarza świątyni w Wielkim Klinczu. Przyciąga wzrok przepiękna Ikona Św. Rodziny - Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus - usytuowana w centralnej części kościoła. Zainstalowany mechanizm odsłania i zasłania naturalnej wielkości figury trzech osób Św. Rodziny, nawiązując do Trójcy Św. Sam akt odsłonięcia i zasłonięcia rzeźby ma miejsce przy akompaniamencie majestatycznie brzmiących fanfar intrady muzycznej. Specjalnego uroku całemu prezbiterium dodaje energooszczędne oświetlenie, rzucające odpowiednie światłocienie.
Akt poświęcenia Ikony, Figury oraz nowych witraży został dokonany przez ks. Prowincjała dr hab. Adama Sobczyka MSF (przełożonego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Św. Rodziny) w niedzielę, 31 grudnia 2017 r. podczas uroczystej sumy parafialnego odpustu Św. Rodziny.
Ku mojemu radosnemu i wielkiemu zaskoczeniu nasz chór parafialny przepięknie odśpiewał w majestatycznie brzmiącej łacinie uroczystą pieśń kościelną "Chwała na wysokości Bogu":


(UWAGA! W celu powiększenia tekstu, aby odczytać należy kliknąć na obrazek lewym kursorem myszki, następnie prawym - Pokaż obrazek i ponownie lewym +)

Powyżej pełna lista alfabetyczna chóru "JUTRZENKA" założonego i prowadzonego przez ks. Proboszcza Piotra Pietrzyka MSF. W chórze śpiewają oprócz młodzieży również bardziej dojrzałe osoby, wśród nich aż 8 (osiem) członków Koła PZERI (Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Ta ósemka to prawie jedna trzecia chóru. PS. Drodzy Przyjaciele, uprzejmie proszę nie zaprzątać głowy Księdzu Proboszczowi mikroskopijnymi drobiazgami, takim jak, kto jest członkiem chóru. Ja nie należę (na razie, bo może jeszcze się zdecyduję śpiewać z Wami), więc NIE WIEM, kto wstępuje, a kto przestaje uczestniczyć w chórze. W razie zmiany składu "JUTRZENKI" proszę informować bezpośrednio mnie telefonicznie. Oto numer mojej komórki: 694-165-019. A tak w ogóle, to jesteście nadzwyczajni. Uwielbiamy i kochamy Was, dziękujemy za zachwycające śpiewy i prosimy o więcej! Wielkie dzięki dla Księdza Proboszcza za skuteczny trud, oszałamiające rezultaty oraz wirtuozerskie wykonania.

Gloria in excelsis Deo.
Et in terra pax hominibus
bonae voluntatis.
Laudamus te.
Benedicimus te.
Adoramus te.
Glorificamus te.
Gratias agimus tibi
propter magnam gloriam tuam.
Domine Deus,
Rex caelestis,
Deus Pater omnipotens.
Domine Fili unigenite,
Jesu Christe.
Domine Deus, Agnus Dei, Filius Patris,
Qui tollis peccata mundi, miserere nobis.
Qui tollis peccata mundi, suscipe deprecationem nostram.
Qui sedes ad dexteram Patris, miserere nobis.
Quoniam tu solus Sanctus.
Tu solus Dominus.
Tu solus Altissimus, Jesu Christe.
Cum Sancto Spiritu in gloria Dei Patris. Amen.




Na zdjęciu po lewej: w centralnej części ołtarza widoczna ikona Św. Rodziny. Na zdjęciu z prawej: po uniesieniu ikony widoczne są naturalnej wielkości figury Św. Rodziny.



Druga część uroczystego spotkania miała miejsce w Sali Wiejskiej z udziałem duchowieństwa, wiernych, dobrodziejów, fundatorów, Radą Parafialną i panią sołtys Krystyną Marczyk. Podczas agapy do gości przemówił ks. Proboszcz Rektor Piotr Pietrzyk MSF. Głos zabrała również Elżbieta Brzezińska, członkini Rady Parafialnej i przewodnicząca Koła PZERI. Podziękowała Księdzu za wieloraką działalność. Nasz charyzmatyczny proboszcz jest wielkim Kapłanem z prawdziwym powołaniem, wspaniałym duszpasterzem na trudne czasy, niezwykłym kaznodzieją, porywającym rekolekcjonistą, doskonałym i skutecznym organizatorem. Wśród jego wielu dzieł oprócz wspomnianej wyżej pięknej zmiany wystroju głównego ołtarza, można wymienić jeszcze chociażby niedawno założony chór "JUTRZENKA", który fenomenalnie uświetnia nasze uroczystości parafialne. Radośnie głosi nam Dobrą Nowinę w duchu pierwszej adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium". Jako misjonarz Św. Rodziny opiera się również na adhortacji "Amoris Laetitia", adhortacji Ojca Św. o radości miłości w rodzinie.



Na dwóch powyższych zdjęciach widać też piękne i miłe oku dekoracje świąteczno-zimowe, które z wielkim pietyzmem projektuje i realizuje Brat Marian Baran MSF, wyjątkowy wizjoner i twórca niezwykłych kompozycji zarówno we wnętrzu naszej świątyni, jak i na zewnątrz.

(Notatkę zredagował, zdjęcia wykonał i tutaj zamieścił wdzięczny parafianin Zdzisław Jan Brzeziński, sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klinczu)
.

niedziela, 17 grudnia 2017

Kaszubskie kolędowanie w Kole Emerytów w Wielkim Klinczu 14.12.2017


W czwartek, 14 grudnia 2017 r. w adwentowy wieczór w Wielkim Klinczu odbyło się wzruszające spotkanie opłatkowe, w którym wzięło udział 140 przedstawicieli czterech pokoleń mieszkańców: seniorów, rodziców, wnuków i prawnuków. Uroczystość przygotował Zarząd i aktyw Koła Emerytów i Rencistów. Sala Wiejska przepięknie udekorowana przez naszą panią sołtys Krystynę Marczyk zamieniła się w stajenkę nad polskim morzem. Uroczystość rozpoczęła pieśń Archanioł Boży Gabriel i korowód Świętej Rodziny, Anioła i Gwiazdy. Elżbieta Brzezińska – przewodnicząca Koła PZERI powitała serdecznie wszystkich gości: ks. kapelana Stanisława Matczuka; ks. prof. dr hab. Jerzego Pałuckiego - profesora KUL-u; ks. Piotra Piksę; Grzegorza Piechowskiego – wójta Gminy Kościerzyna; Kazimierza Szutę – przewodniczącego Zarządu Rejonowego PZERI i poetkę Halinę Szutę; Tomasza Derrę – przewodniczącego Rady Powiatu; Teresę Preis – przewodniczącą Rady Miasta; dyrekcję Zespołu Kształcenia – dyr. Wojciecha Drzewińskiego i wicedyrektor Beatę Grau; nauczycieli współpracujących z Kołem PZERI – Renatę Armatowską, Mariolę Cybulę, Ilonę Kościelską oraz Bernadetę Hamerską – przewodniczącą KGW „Sąsiadki Aparatki”. Szczególnie serdecznie zebrani powitali 40-osobowy zespół kolędników – uczniów klas I-III i V, którzy pod kierunkiem nauczycieli języka kaszubskiego – Marioli Zaborowskiej i Ziemowita Piotrzkowskiego przygotowali dynamiczne, humorystyczne widowisko. Mogliśmy zachwycać się wykonaniem po kaszubsku przez pierwszoklasistów pląsu „My jesteśmy krasnoludki”. Figlarny kominiarz sadzą pasował gości na prawdziwych Kaszubów – nawet trzej księża i goście nie oparli się jego urokowi. Wszyscy chętni zostali poczęstowani tabaką. A że była prawdziwa – kaszubska – o tym świadczyły gromkie kichania. Zachwycaliśmy się scenkami z życia, podziwialiśmy biegłą znajomość przez aktorów języka kaszubskiego, wzruszaliśmy się kolędami wykonywanymi w języku naszych przodków. Niestety, nie wszystko rozumieliśmy, ale była to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. Wystąpił także szkolny zespół muzyczny. Na zakończenie spektaklu wszyscy zebrani śpiewali kaszubskie kolędy przy akompaniamencie znanego muzyka Tomasza Derry. E. Brzezińska serdecznie podziękowała młodzieży, dyrekcji szkoły, nauczycielom, a szczególnie Marioli Zaborowskiej za krzewienie w naszym środowisku miłości do tradycji, obyczajów i języka kaszubskiego.
Również obrzęd dzielenia się opłatkiem miał niecodzienną oprawę. Ceremonii przewodniczył ks. prof. dr hab Jerzy Pałucki – profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i honorowy gość, który wygłosił krótką, jakże bogatą w treści homilię okolicznościową zmuszającą słuchaczy do odpowiedzi na pytanie: Kim jest Człowiek?. Wzruszającą kolędę „Gdy śliczna panna” wykonał nasz tenor Jan Wencki.
Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń, zasiedliśmy do wieczerzy, przygotowanej przez nasze pracowite seniorki pod wodzą wiceprzewodniczącej Genowefy Wlaźlak. Raczyliśmy się także wyśmienitymi ciastami, wśród których królował sernik i piernik.
Ale licznie zebranych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka. Zespół teatralny i wokalny złożony z seniorów z naszego Koła PZERI pod kierunkiem E. Brzezińskiej zaprezentował „Kaszubskie jasełka rybackie”. Treść przedstawienia mówiła, że Dzieciątko Jezus urodziło się nad polskim morzem w Matemblewie, a rybacy pierwsi podążyli do żłóbka ze swoimi darami, m.in. z rybą i węgorzem. Również śpiewane kolędy zawierały elementy nawiązujące do zajęć z życia rybaków. Dla większości występujących aktorów był to prawdziwy debiut. Dlatego spektakl poprzedziło wiele prób i wysiłków nad przygotowaniem pięknych, pomysłowych strojów; ćwiczeń kolęd pod kierunkiem Krystyny Fredy oraz akompaniatorów – Andrzeja Wenckiego i Stanisława Kozikowskiego. Oryginalny scenariusz do „Kaszubskich jasełek” przygotowała E. Brzezińska, stroje – Anna Żygowska, Urszula Wencka i Gabriela Piechowska oraz 23 uczestników widowiska, występujących w strojach kaszubskich.
Złożyliśmy gratulacje naszej wspaniałej koleżance Krystynie Fredzie. Podczas niedawnych jubileuszowych obchodów 25-lecia działalności zespołu „Kaszubskie Nuty” otrzymała ona wysokie odznaczenie państwowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie K. Freda była założycielką, instruktorką i opiekunką zespołu przez całe 20 lat. Pod jej skrzydłami zespół stał się międzynarodową wizytówką Gminy Kościerzyna w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy dumni, że należy do naszego Koła PZERI.
Wiele głębokich przeżyć dostarczyły słuchaczom poruszające teksty poetyckie Haliny Szuty, które recytowała osobiście.
Miłym akcentem było pojawienie się Mikołaja, w którego rolę wcieliła się sołtys Krystyna Marczyk, obdarowując wszystkich obecnych słodkim upominkiem.
Zaproszeni goście: G. Piechowski, K. Szuta, W. Drzewiński dziękowali organizatorom za przygotowanie pięknej uroczystości. Podkreślali niezwykłą atmosferę przyjaźni oraz zaangażowania starszego pokolenia, które ma tak wiele do zaoferowania młodszym generacjom.
E. Brzezińska podziękowała członkom Koła PZERI, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie wieczerzy wigilijnej i widowiska jasełkowego. Podkreśliła wielkie znaczenie współpracy samorządu lokalnego, Zespołu Kształcenia, Księży Misjonarzy, KGW oraz Zarządu Rejonu PZERI z Kołem Emerytów w Wielkim Klinczu.
Przy kawie kolędowaliśmy „wszyscy wraz” wspominając naszych bliskich i adwentowe obyczaje. Towarzyszyła nam świadomość, że Boża Dziecina niezmiennie przychodzi do naszej małej Ojczyzny – do Wielkiego Klincza i każdego dnia jest wśród nas.

(Relację opracowała Elżbieta Brzezińska, przewodnicząca Koła PZERI w Wielkim Klinczu)







Na zdjęciu z lewej: dyrekcja Zespołu Kształcenia - Wojciech Drzewiński i Beata Grau z entuzjazmem włączyli się do chóru kolędników. Na zdjęciu po prawej: ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki z KUL-u.










.

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Grzegorz Piechowski, wójt Gminy Kościerzyna - wywiad dla Kościerskiej Telewizji Internetowej

.

Kościerska Telewizja Internetowa zaprasza do obejrzenia wywiadu z wójtem gminy Kościerzyna Grzegorzem Piechowskim, który został przeprowadzony w piątek, 8 grudnia 2017 r..

W programie pojawiają się pytania, które zasugerowali Widzowie. Niestety, nie udało się zapytać o wszystko, ale to z pewnością nie ostatnie "Przesłuchanie", którego gościem jest wójt, więc kolejne okazje przed nami.

Z Grzegorzem Piechowskim rozmawiają Marta Gerbatowska i Krzysztof Wencki między innymi o:

- remontach dróg;

- hali sportowej w Łubianie;

- planie zagospodarowania przestrzennego;

- stanowisku doradcy wójta;

- projekcie Pomorskich Szlaków Kajakowych;

- Związku Gmin Wierzyca.

Redaktorzy zapytali również, czy gość KTI zamierza kandydować na kolejną kadencję.



.

niedziela, 26 listopada 2017

Pierwszy seans filmowy dla seniorów Gminy Kościerzyna ("SZTUKA KOCHANIA")

.
Zespół ds. Seniorów Gminy Kościerzyna proponuje osobom starszym różne atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Taki cel przyświecał również nowatorskiej inicjatywie zorganizowania projekcji filmu „Sztuka kochania”, który już od kilku miesięcy cieszył się olbrzymią popularnością i zdobył liczne nagrody w międzynarodowych konkursach.
Dzięki pomocy Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki GK a szczególnie dyr. Grzegorza Daszkowskiego oraz kierownika Marcina Helty w piątek, 24 listopada 2017 r. o 17.00 Hala Sportowo-Widowiskowa w Wielkim Klinczu zamieniła się w salę kinową. Na widowni zasiadło ponad 100 seniorów z różnych miejscowości Gminy Kościerzyna, m.in. z Kornego, Skorzewa, Kłobuczyna, Małego Klincza, Nowego Klincza i Wielkiego Klincza. Seans poprzedziło posiedzenie przy kawie członków Zespołu ds. Seniorów, które przygotowały Elżbieta Brzezińska (przewodnicząca) i Ewa Nowak (wiceprzewodnicząca). W spotkaniu uczestniczył wójt Grzegorz Piechowski oraz radni Mirosława i Franciszek Niklasowie. O frekwencję skutecznie zatroszczyli się członkowie Zespołu ds. Seniorów: Krystyna Okrój, Krystyna Freda, Zdzisław Czapiewski, Krystyna Toruńczak (w zastępstwie sołtys Wiesław Kleinschmidt), Irena Literska.
Mamy nadzieję, że podobne imprezy kulturalne zagoszczą na stałe w planach działalności organizacji senioralnych i będą cieszyć się zainteresowaniem osób starszych.

Elżbieta Brzezińska (przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna)



Na zdjęciach: Michalina Wisłocka (po lewej) i Magdalena Boczarska, która zagrała w filmie główną rolę (po prawej)


Na zdjęciu powyżej grób Michaliny Wisłockiej na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie

Film „SZTUKA KOCHANIA, czyli historia Michaliny Wisłockiej
W piątek, 24 listopada 2017 r. o 17.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej w Wielkim Klinczu obejrzeliśmy film „Sztuka kochania czyli historia Michaliny Wisłockiej” – polski film biograficzny z 2017 r., w reżyserii Marii Sadowskiej, o życiu lekarki Michaliny Wisłockiej (1921 - 2005) Film ukazuje trzy etapy życia Michaliny Wisłockiej, które skłoniły główną bohaterkę do stworzenia i opublikowania bestsellerowego poradnika „Sztuka kochania”. Ten popularnonaukowy poradnik z dziedziny seksuologii wydany w 1978 r. stał się bestsellerem (nakład łączny 7 mln egzemplarzy) i zapoczątkował większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce. Pierwszoplanową rolę zagrała Magdalena Boczarska. Na projekcję filmu przyjechali seniorzy z różnych miejscowości Gminy Kościerzyna, w sumie ponad 100 osób.


Organizatorami pokazu był Zakład Sportu, Kultury i Turystyki GK (dyr. Grzegorz Daszkowski) oraz Zespół ds. Seniorów Gminy Kościerzyna (Elżbieta Brzezińska i Ewa Nowak). Wśród widzów był również pan wójt Grzegorz Piechowski.
____________________________________________________________________________________________________

....Film wywołuje pewne kontrowersje ze względu na kilka śmiałych scen erotycznych. Wydaje się nam jednak, że nie ma powodu do zgorszenia, ponieważ fragmenty z seksem zajmują łącznie około 15 minut, a cały film trwa prawie dwie godziny i ukazuje realia siermiężnej rzeczywistości okresu PRL-u. Warto zdawać sobie sprawę, że M. Wisłocka walczyła o prawa kobiet do szczęścia, o to, aby były obdarzane miłością przez mężczyzn. Obecnie sytuacja kobiet nie jest bynajmniej lepsza niż za komuny. Jak podają statystyki aktualnie w naszym kraju co roku Polacy dokonują kilka tysięcy gwałtów na Polkach. Według różnych badań i statystyk, w Polsce dochodzi nawet do 200 przypadków gwałtu dziennie (czyli do 7 tys. rocznie). Wg danych policji z tych 200 zgłaszanych jest dziennie tylko pięć. Rośnie też liczba rozwodów. W 2015 r. sądy orzekły prawomocnie 67,3 tys. rozwodów, czyli o 2 tys. więcej niż rok wcześniej - podał GUS.
Najczęstszym powodem rozpadu małżeństw były:
- niezgodność charakterów - 19,5 tys. rozwodów
- niedochowanie wierności małżeńskiej - 5,1 tys.
- nadużywanie alkoholu - 3,5 tys.
- dłuższa nieobecność - 1,3 tys.
- naganny stosunek do członków rodziny - 1 tys.
- nieporozumienia na tle finansowym - 882
- różnice światopoglądowe - 437
- niedobór seksualny - 190
- trudności mieszkaniowe – 87
Spada zainteresowanie związkami sakramentalnymi, przybywa tzw. związków partnerskich i konkubinatów. Takie związki są niestabilne, skutkują wzrostem zagrożenia rozwodem w przyszłości, przynoszą cierpienie kobietom i dzieciom. Innymi słowy, związek partnerski jest zły dla mężczyzn, gorszy dla kobiet i okropny dla dzieci. Kolejnym plagą i zagrożeniem jest pornokracja. Coraz więcej młodzieży, a nawet dzieci ma nieograniczony dostęp do pornograficznych treści i filmów w Internecie, do czego nie trzeba komputera czy laptopa. Wystarczy zwyczajny telefon komórkowy, np. smartfon. Często zapracowanym rodzicom brakuje czasu na prawidłową troskę o własne dzieci. W epoce PRL-u, pokazanej w filmie „Sztuka kochania, czyli historia Michaliny Wisłockiej” zagrożeń, nieszczęść i wynaturzeń było mniej niż w obecnym XXI wieku, w którym przyszło nam żyć.

(Notatkę zredagowali Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy)



Przed projekcją filmu miało miejsce posiedzenie Zespołu ds Seniorów Gminy Kościerzyna z udziałem pana wójta Grzegorza Piechowskiego.
.

sobota, 25 listopada 2017

Bal w Łubianie

.
W czwartek, 23 listopada 2017 r. po południu, na zaproszenie Ewy Zblewskiej, przewodniczącej Koła PZERI w Łubianie, kilku członków Koła PZERI z Wielkiego Klincza wzięło udział w zabawie tanecznej w pięknym Ośrodku Wypoczynkowym Worzałówka w Łubianie nad malowniczym jeziorem Graniczne. Tak się złożyło, że akurat w tym dniu Amerykanie obchodzili swoje narodowe Święto Dziękczynienia - THANKSGIVING DAY (w USA dzień wolny od pracy). Ku naszej radości na restauracyjnych stołach zaserwowano nam również m.in. wyśmienite danie z indyka. (Indyk jest główną potrawą w czasie uroczystych celebracji w Ameryce).
Bal z udziałem wójta Grzegorza Piechowskiego rozpoczął się o 15.00. Przygrywał duet instrumentalno-wokalny Beata Murglin i jej mąż Janusz. Zespół serwował największe, znane i lubiane przeboje naszej młodości. Nam najbardziej podobało się wspaniałe wykonanie przez Beatę arcydzieła Leonarda Cohena „Hallelujah” w wersji polskiej i oryginalnej angielskiej.
Bal okazał się udanym pod każdym względem. Jedzenie było smaczne, atmosfera miła, rehabilitacja przez taniec ozdrowieńcza i wzmacniająca. Wróciliśmy zadowoleni po 21.30. Dziękujemy naszej Koleżance Ewie za bardzo przyjemną imprezę integracyjną.

(Notkę zredagowali Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy)

Hallelujah (Leonard Cohen)

1. Tajemny akord kiedyś brzmiał.......1. I've heard there was a secret chord
Pan cieszył się że Dawid grał............That David played, and it pleased the Lord
Ale muzyki dziś tak nikt nie czuje......But you don't really care for music, do you?
Kwarta i kwinta tak to szło.................It goes like this The fourth, the fifth
Raz wyżej w Dur, raz niżej w moll.......The minor fall, the major lift
Nieszczęsny król ułożył: ALLELUJA!....The baffled king composing HALLELUJAH!

Ref.: Alleluja, alleluja..............Hallelujah, hallelujah
Alleluja, alleluja!...................Hallelujah, hallelujah!







.