niedziela, 17 grudnia 2017

Kaszubskie kolędowanie w Kole Emerytów w Wielkim Klinczu 14.12.2017


W czwartek, 14 grudnia 2017 r. w adwentowy wieczór w Wielkim Klinczu odbyło się wzruszające spotkanie opłatkowe, w którym wzięło udział 140 przedstawicieli czterech pokoleń mieszkańców: seniorów, rodziców, wnuków i prawnuków. Uroczystość przygotował Zarząd i aktyw Koła Emerytów i Rencistów. Sala Wiejska przepięknie udekorowana przez naszą panią sołtys Krystynę Marczyk zamieniła się w stajenkę nad polskim morzem. Uroczystość rozpoczęła pieśń Archanioł Boży Gabriel i korowód Świętej Rodziny, Anioła i Gwiazdy. Elżbieta Brzezińska – przewodnicząca Koła PZERI powitała serdecznie wszystkich gości: ks. kapelana Stanisława Matczuka; ks. prof. dr hab. Jerzego Pałuckiego - profesora KUL-u; ks. Piotra Piksę; Grzegorza Piechowskiego – wójta Gminy Kościerzyna; Kazimierza Szutę – przewodniczącego Zarządu Rejonowego PZERI i poetkę Halinę Szutę; Tomasza Derrę – przewodniczącego Rady Powiatu; Teresę Preis – przewodniczącą Rady Miasta; dyrekcję Zespołu Kształcenia – dyr. Wojciecha Drzewińskiego i wicedyrektor Beatę Grau; nauczycieli współpracujących z Kołem PZERI – Renatę Armatowską, Mariolę Cybulę, Ilonę Kościelską oraz Bernadetę Hamerską – przewodniczącą KGW „Sąsiadki Aparatki”. Szczególnie serdecznie zebrani powitali 40-osobowy zespół kolędników – uczniów klas I-III i V, którzy pod kierunkiem nauczycieli języka kaszubskiego – Marioli Zaborowskiej i Ziemowita Piotrzkowskiego przygotowali dynamiczne, humorystyczne widowisko. Mogliśmy zachwycać się wykonaniem po kaszubsku przez pierwszoklasistów pląsu „My jesteśmy krasnoludki”. Figlarny kominiarz sadzą pasował gości na prawdziwych Kaszubów – nawet trzej księża i goście nie oparli się jego urokowi. Wszyscy chętni zostali poczęstowani tabaką. A że była prawdziwa – kaszubska – o tym świadczyły gromkie kichania. Zachwycaliśmy się scenkami z życia, podziwialiśmy biegłą znajomość przez aktorów języka kaszubskiego, wzruszaliśmy się kolędami wykonywanymi w języku naszych przodków. Niestety, nie wszystko rozumieliśmy, ale była to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. Wystąpił także szkolny zespół muzyczny. Na zakończenie spektaklu wszyscy zebrani śpiewali kaszubskie kolędy przy akompaniamencie znanego muzyka Tomasza Derry. E. Brzezińska serdecznie podziękowała młodzieży, dyrekcji szkoły, nauczycielom, a szczególnie Marioli Zaborowskiej za krzewienie w naszym środowisku miłości do tradycji, obyczajów i języka kaszubskiego.
Również obrzęd dzielenia się opłatkiem miał niecodzienną oprawę. Ceremonii przewodniczył ks. prof. dr hab Jerzy Pałucki – profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i honorowy gość, który wygłosił krótką, jakże bogatą w treści homilię okolicznościową zmuszającą słuchaczy do odpowiedzi na pytanie: Kim jest Człowiek?. Wzruszającą kolędę „Gdy śliczna panna” wykonał nasz tenor Jan Wencki.
Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń, zasiedliśmy do wieczerzy, przygotowanej przez nasze pracowite seniorki pod wodzą wiceprzewodniczącej Genowefy Wlaźlak. Raczyliśmy się także wyśmienitymi ciastami, wśród których królował sernik i piernik.
Ale licznie zebranych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka. Zespół teatralny i wokalny złożony z seniorów z naszego Koła PZERI pod kierunkiem E. Brzezińskiej zaprezentował „Kaszubskie jasełka rybackie”. Treść przedstawienia mówiła, że Dzieciątko Jezus urodziło się nad polskim morzem w Matemblewie, a rybacy pierwsi podążyli do żłóbka ze swoimi darami, m.in. z rybą i węgorzem. Również śpiewane kolędy zawierały elementy nawiązujące do zajęć z życia rybaków. Dla większości występujących aktorów był to prawdziwy debiut. Dlatego spektakl poprzedziło wiele prób i wysiłków nad przygotowaniem pięknych, pomysłowych strojów; ćwiczeń kolęd pod kierunkiem Krystyny Fredy oraz akompaniatorów – Andrzeja Wenckiego i Stanisława Kozikowskiego. Oryginalny scenariusz do „Kaszubskich jasełek” przygotowała E. Brzezińska, stroje – Anna Żygowska, Urszula Wencka i Gabriela Piechowska oraz 23 uczestników widowiska, występujących w strojach kaszubskich.
Złożyliśmy gratulacje naszej wspaniałej koleżance Krystynie Fredzie. Podczas niedawnych jubileuszowych obchodów 25-lecia działalności zespołu „Kaszubskie Nuty” otrzymała ona wysokie odznaczenie państwowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie K. Freda była założycielką, instruktorką i opiekunką zespołu przez całe 20 lat. Pod jej skrzydłami zespół stał się międzynarodową wizytówką Gminy Kościerzyna w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy dumni, że należy do naszego Koła PZERI.
Wiele głębokich przeżyć dostarczyły słuchaczom poruszające teksty poetyckie Haliny Szuty, które recytowała osobiście.
Miłym akcentem było pojawienie się Mikołaja, w którego rolę wcieliła się sołtys Krystyna Marczyk, obdarowując wszystkich obecnych słodkim upominkiem.
Zaproszeni goście: G. Piechowski, K. Szuta, W. Drzewiński dziękowali organizatorom za przygotowanie pięknej uroczystości. Podkreślali niezwykłą atmosferę przyjaźni oraz zaangażowania starszego pokolenia, które ma tak wiele do zaoferowania młodszym generacjom.
E. Brzezińska podziękowała członkom Koła PZERI, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie wieczerzy wigilijnej i widowiska jasełkowego. Podkreśliła wielkie znaczenie współpracy samorządu lokalnego, Zespołu Kształcenia, Księży Misjonarzy, KGW oraz Zarządu Rejonu PZERI z Kołem Emerytów w Wielkim Klinczu.
Przy kawie kolędowaliśmy „wszyscy wraz” wspominając naszych bliskich i adwentowe obyczaje. Towarzyszyła nam świadomość, że Boża Dziecina niezmiennie przychodzi do naszej małej Ojczyzny – do Wielkiego Klincza i każdego dnia jest wśród nas.

(Relację opracowała Elżbieta Brzezińska, przewodnicząca Koła PZERI w Wielkim Klinczu)







Na zdjęciu z lewej: dyrekcja Zespołu Kształcenia - Wojciech Drzewiński i Beata Grau z entuzjazmem włączyli się do chóru kolędników. Na zdjęciu po prawej: ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki z KUL-u.










.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz