środa, 11 lutego 2015

XXIII Światowy Dzień Chorego (World Day of the Sick = Всемирный день больного)

.

Dzisiaj w Kościele katolickim po raz 23. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.



Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

Papież Franciszek w orędziu na XXIIII Światowy Dzień Chorego podkreślił, że "służba bliźniemu i trwanie przy bracie są oznaką mądrości serca", a "czas spędzony u boku chorego jest czasem świętym". Zwrócił też uwagę, że opieka nad chorymi, szczególnie gdy jest rozciągnięta w czasie, może stać się męcząca i uciążliwa - stosunkowo łatwo jest służyć przez kilka dni, ale trudno pielęgnować kogoś przez wiele miesięcy lub nawet lat, także wówczas, gdy nie jest on już w stanie wyrazić swojej wdzięczności. "A jednak, jakże to wielka droga uświęcenia!" – napisał papież w orędziu.

List z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który z wykształcenia jest lekarzem. W liście podkreślił, że dzień ten zwraca uwagę nie tylko na cierpiących, ale też wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są świadkami ich zmagań z chorobą i bólem.


















WKŁAD KOŁA PZERI z Wielkiego Klińcza w zorganizowanie uroczystych obchodów XXIII Światowego Dnia Chorego w Kościerzynie.
Nasza obecność w uroczystościach w Kościerzynie jest jednym z wielu przykładów społecznego zaangażowania seniorów. Nasi członkowie przygotowali gratisowo i przywieźli własne wypieki oraz ciasta (rogaliki), którymi częstowali uczestników Gali. Orkiestra seniorów "Cztery Asy" z Wielkiego Klińcza występowała również gratis ciesząc przybywających na uroczystości do hali sportowo-widowiskowej "Sokolnia" skocznymi melodiami i najpiękniejszymi kawałkami muzycznymi. Łącznie aż 20 członków Koła PZERI z Wielkiego Klińcza wzięło czynny udział w uroczystościach kościerskich. Dziękujemy panu wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu za zapewnienie nam bezpłatnego autokaru w obie strony.



.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz