UWAGA! WAŻNA INFORMACJA!!!
1) W końcu lipca organizujemy czterodniową wycieczkę na trasie Szczecin – Berlin – Poczdam. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne w czwartek, 26 lutego br. i wpłatę pierwszej raty ze względu na konieczność rezerwacji.
2) W czwartek, 5 marca 2015 r. o godz. 16.00
w Klubie Seniora w SALI WIEJSKIEJ w Wielkim Klińczu odbędzie się spotkanie przy kawie
z okazji DNIA KOBIET
Wpłaty 15 zł od osoby do poniedziałku, 2 marca 2015 r. przyjmują
Urszula Wencka i Gabriela Piechowska.
Serdecznie zapraszamy seniorów i wszystkich mieszkańców Wielkiego Klińcza.
.
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym z 11 października 2013 r. unormowała dotychczas nie sankcjonowaną prawnie możliwość tworzenia w samorządach gminnych rad seniorów. Wpisanie tej instytucji do ustawy jest odpowiedzią na stojące przed władzami wyzwanie wiążące się z koniecznością aktywizacji systematycznie powiększającej się grupy polskich seniorów.
Na mocy art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów jako ciało o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym.
W piątek, 13 lutego 2015 r. w porządku obrad sesji Rady Gminy Kościerzyna był po raz pierwszy rozpatrywany m.in. punkt 5.h) o powołaniu Rady Seniorów Gminy Kościerzyna i nadania statutu. Niestety, trzynastka (trzynasty dzień miesiąca) nie przyniosła szczęścia temu pomysłowi i Rada Seniorów na razie nie powstała, bo większość radnych sprzeciwiła się tej inicjatywie.
W sesji Rady Gminy uczestniczyło m.in. 10 seniorów z Wielkiego Klińcza i Kłobuczyna.
Uśmiechnięci sołtysi: Krystyna Marczyk (Wielki Klińcz) i Józef Brzeziński (Wdzydze).
Reprezentanci Kół PZERI z Wielkiego Klińcza i Kłobuczyna pełni nadziei oczekiwali na pozytywną uchwałę Rady Gminy.
Pan Andrzej Bober, (Skorzewo) przewodniczący Rady Gminy był za wnioskiem.
Państwo radni: Danuta Szczepańska (Niedamowo) i Piotr Jankowski (Wielki Klińcz) głosowali za przełożeniem punktu o powołaniu Rady Seniorów na przyszłość.
Pan radny Arkadiusz Maliszewski (Wielki Klińcz) wyraził jednoznaczne stanowisko przeciwko powołaniu Rady Seniorów. Jego wypowiedź sugerująca, że funkcjonowanie takiej Rady może wywoływać konflikty wśród mieszkańców Gminy, zaszokowała obecnych na sali przedstawicieli Kół PZERI.
Piotr Karczewski, radny Sejmiku Wojewódzkiego wyraził poparcie dla Gminy Kościerzyna w pozyskiwaniu środków unijnych.
Pan wójt Grzegorz Piechowski konsekwentnie już drugą kadencję przekonuje każdego o plusach powołania Gminnej Rady Seniorów.
Spośród wszystkich obecnych na sesji sołtysów (a całkiem spora ich część to już emeryci seniorzy), tylko pan Jan Zaborowski rozsądnie, jednoznacznie i przekonująco mówił o celowości powołania Rady Seniorów.
Panowie radni: Marian Seyda i Andrzej Miszczak (Komisja Oświaty) wyrażali jednoznaczne stanowisko za powołaniem Rady Seniorów.
Pan radny Franciszek Niklas (Nowy Klińcz) był za oddaleniem wniosku.
Pan Marian Seyda (Skorzewo, przewodniczący Komisji Oświaty) uzasadniał celowość powołania Rady Seniorów. Takie samo stanowisko zajmowała pani radna Bożena Cieszyńska (Kaliska).
Panowie: Wiesław Kleinschmidt - sołtys Kłobuczyna, Józef Brzeziński (sołtys Wdzydz) i Jan Zaborowski (sołtys Grzybowa). Dziękujemy panu Janowi za stanowcze poparcie seniorów.
Pan Franciszek Hirsz, wiceprzewodniczący Koła PZERI w Kłobuczynie wygłosił piękną mowę (zawierającą poruszające fragmenty poetyckie) o wartościach i korzyściach powstania Rady Seniorów.
Zdzisław Jan Brzeziński, przedstawiciel wcześniej urodzonego pokolenia Wielkiego Klińcza, mówił, że ewentualne powołanie Rady Seniorów nic nie kosztuje, nikomu nie zaszkodzi, a może pomóc jeszcze bardziej rozwinąć działalność dla wspólnego dobra. Podał jeden z wielu przykładów społecznego zaangażowania seniorów (działacze PZERI nie otrzymują diet, ani żadnego, nawet symbolicznego ekwiwalentu finansowego), jakim był gratisowy wkład członków Koła PZERI w przygotowanie tegorocznych uroczystości związanych z wręczeniem Medali bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kościerzynie. Nasi seniorzy przywieźli własne wypieki i ciasta, którym częstowali uczestników Gali. Orkiestra seniorów "Cztery Asy" z Wielkiego Klińcza występowała gratis ciesząc przybywających na uroczystości skocznymi melodiami i najpiękniejszymi kawałkami muzycznymi. Obawy, że ewentualne powołanie Gminnej Rady Seniorów mogłoby przynieść uszczerbek budżetowi naszej Gminy są absolutnie bezpodstawne. Koła PZERI na terenie Gminy Kościerzyna organizują imprezy należące (w innych gminach) do zakresu zadań Domów Kultury, prowadząc szeroką działalność kulturalno-sportową, wokalno-muzyczną, kabaretową, taneczną, turystyczną i inną ze swoich składek członkowskich, sporadycznie tylko korzystając z dofinansowania Urzędu Gminy.
Powyższe materiały opublikował i bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność: Zdzisław Jan Brzeziński, sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klińczu, tel. 694-165-019
Niżej zamieszczamy publikację portalu http://koscierski.info która ukazała się we wtorek, 17 lutego 2015 r. (godz.21:41)
Radni gminy Kościerzyna grają na zwłokę? Seniorzy są rozczarowani.
Mogłaby już działać i służyć osobom starszym. Chodzi o Radę Seniorów Gminy Kościerzyna, z której powołaniem zwlekają radni. Najstarsi mieszkańcy czują się dyskryminowani. Zachowania rajców nie popiera wójt.
W gminie Kościerzyna osoby starsze chciałby wziąć sprawy w swoje ręce. Na rychłe powołanie Rady Seniorów nie mogą jednak liczyć, bo radni gminni po raz kolejny podjęcie decyzji w powyższej sprawie odłożyli na później.
- Pomysł powołania Rady Seniorów Gminy Kościerzyna pojawił się już w poprzedniej kadencji - mówi wójt Grzegorz Piechowski. - Choć sprawa była dyskutowana, radni nie podjęli wówczas żadnej decyzji. Teraz temat powrócił i efekt jest ten sam.
Seniorzy, którzy na co dzień starają się aktywizować mieszkańców, czują się bezradni. - Jestem absolutnie zaskoczony, zdegustowany - mówi Zdzisław Brzeziński z Wielkiego Klincza. - Rada pozwoliłaby nam na bezpośredni kontakt z władzami gminy. To dla nas bardzo ważna sprawa.
DA
W czwartek, 19 lutego 2015 r. Telewizja Internetowa http://koscierzyna24.info poinformowała o powołaniu na drugą kadencję nowej Rady Seniorów Miasta Kościerzyna.
Dzisiaj w Kościele katolickim po raz 23. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.
Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".
Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.
Papież Franciszek w orędziu na XXIIII Światowy Dzień Chorego podkreślił, że "służba bliźniemu i trwanie przy bracie są oznaką mądrości serca", a "czas spędzony u boku chorego jest czasem świętym". Zwrócił też uwagę, że opieka nad chorymi, szczególnie gdy jest rozciągnięta w czasie, może stać się męcząca i uciążliwa - stosunkowo łatwo jest służyć przez kilka dni, ale trudno pielęgnować kogoś przez wiele miesięcy lub nawet lat, także wówczas, gdy nie jest on już w stanie wyrazić swojej wdzięczności. "A jednak, jakże to wielka droga uświęcenia!" – napisał papież w orędziu.
List z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który z wykształcenia jest lekarzem. W liście podkreślił, że dzień ten zwraca uwagę nie tylko na cierpiących, ale też wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są świadkami ich zmagań z chorobą i bólem.
WKŁAD KOŁA PZERI z Wielkiego Klińcza w zorganizowanie uroczystych obchodów XXIII Światowego Dnia Chorego w Kościerzynie.
Nasza obecność w uroczystościach w Kościerzynie jest jednym z wielu przykładów społecznego zaangażowania seniorów. Nasi członkowie przygotowali gratisowo i przywieźli własne wypieki oraz ciasta (rogaliki), którymi częstowali uczestników Gali. Orkiestra seniorów "Cztery Asy" z Wielkiego Klińcza występowała również gratis ciesząc przybywających na uroczystości do hali sportowo-widowiskowej "Sokolnia" skocznymi melodiami i najpiękniejszymi kawałkami muzycznymi. Łącznie aż 20 członków Koła PZERI z Wielkiego Klińcza wzięło czynny udział w uroczystościach kościerskich. Dziękujemy panu wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu za zapewnienie nam bezpłatnego autokaru w obie strony.
. W sobotę, 7 lutego 2015 r. od godz 16.00 do 23.00 w Sali Wiejskiej miała miejsce ZABAWA KARNAWAŁOWA.
Huczny bal karnawałowy
Zarząd koła PZERI w Wielkim Klińczu zorganizował zabawę karnawałową dla ponad 80 osób, w tym gości z Kościerzyny i Skorzewa. Na ręce przewodniczącej E. Brzezińskiej bukiet kwiatów i życzenia wspaniałej zabawy przesłał Kazimierz Szuta przewodniczący Zarządu Rejonowego PZERI w Kościerzynie.
Bal seniorów był połączony z obchodami popularnych walentynek - dnia zakochanych. Toteż w słowach powitania gości E. Brzezińska zachęcała do okazywania miłości, życzliwości, sympatii, czego wyrazem są przytulania, pocałunki i uściski. W walentynkowy nastrój wprowadziła zebranych oryginalna dekoracja przygotowana przez Izabelę Kordecką. Natomiast gorące rytmy orkiestry "Cztery Asy" pod kierunkiem Andrzeja Wenckiego wyzwalały euforię i radość tańczących. Miłym akcentem dnia zakochanych był występ naszego tenora Jana Wenckiego, który zaprezentował popularne przeboje miłosne. Cała sala włączyła się do chóralnego śpiewu. Nie samą miłością żyje człowiek, ważne są także rozkosze podniebienia. O to zadbały nasze mistrzynie sztuki kulinarnej: G. Wlaźlak, J. Okrój, B. Nadolna, K. Okrój, A. Żygowska, M. Labuda, L. Hetmańska, K. Neubauer, U. Wencka, G. Piechowska, K. Richter. W przygotowanie zabawy zaangażowali się także nasi seniorzy: Z. Nadolny, T. Wlaźlak, A. Wencki, a wszystko na zdjęciach uwiecznił Z. Brzeziński. Wspólna zabawa karnawałowa, radosna atmosfera i czar minionych lat sprawiają, że wszyscy czujemy się młodsi i zdrowsi. Na miłość nigdy nie jest za późno. Młodzi, idźcie w nasze ślady!
Pełnię kilka funkcji społecznych, m.in. jako - 1) od 2005 r. przewodnicząca koła Polskiego Związku, Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wielkim Klinczu, które liczy sto osób, 2) członkini Zarządu Rejonowego PZERiI w Kościerzynie, 3) w latach 2012 - 2015 przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Kościerzynie, 4) nieprzerwanie od 1992 r. jako sekretarz Rady Sołeckiej w W. Klinczu. 5) Nieprzerwanie od 2000 r. do lutego 2021 r. należałam do grona Parafialnej Rady Duszpasterskiej Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu. 6) Wchodziłam w skład Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Kościerskiego. Laureatka plebiscytu "Dziennika Bałtyckiego" Osobowość Roku 2015 w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA i CHARYTATYWNA. Przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna w kadencjach 2016-2018 i 2018-2021. Przewodnicząca RADY SENIORÓW Gminy Kościerzyna w kadencji 2021-2024.
Kształcę się permanentnie, ale duże znaczenie w moim życiu odegrało ukończenie pięcioletnich magisterskich studiów pedagogicznych (dziennych) na filologii polskiej, dzięki którym mogłam pracować w wymarzonym zawodzie nauczycielskim.