sobota, 4 września 2021
Relacje (teksty i fotki) z naszych tegorocznych jednodniowych wycieczek już wkrótce na blogu
========================================================================================
========================================================================================
UWAGA! PRZYPOMINAM, ŻE W KAŻDY CZWARTEK O GODZ. 16.00 W NASZYM KLUBIE SENIORA PRZY SZKOLE W WIELKIM KLINCZU ODBYWAJĄ SIĘ SPOTKANIA PRZY KAWIE. Można nie tylko pogawędzić, ale zaczerpnąć bieżące informacje, zapisać się na kolejną imprezę, uregulować składki itp. Nasze klubowe spotkania planujemy utrzymać, jeśli Opatrzność pozwoli, do końca świata i jeden dzień dłużej (Wasz sekretarz)
========================================================================================
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!
Z powodu nagromadzenia mnóstwa prac społecznych i różnych innych obowiązków, relacje (krótkie) i fotki o naszych jednodniowych wycieczkach zamieścimy z opoźnieniem, ale na pewno już niedługo. Opublikujemy materiały o naszych ekskursjach: 1) do Wdzydz, 2) do Słowińskiego Parku Nardowego - Rowów oraz 3) do Torunia. Prosimy o cierpliwość. Tymczasem możemy przeglądać inormacje o naszych sierpniowych przygodach na Warmii i Mazurach oraz o IV Biesiadzie w Loryńcu.
(Wasz Sekretarz)
========================================================================================
III ZAWODY WĘDKARSKIE SENIORÓW O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEJ KOŁA EMERYTÓW W STARYM BARKOCZYNIE - ELŻBIETY SABISZ odbyły się w sobotę, 4 września 2021 r. Dziękujemy Pani Elżbiecie Sabisz za trud organizacyjny i wzorowe przeprowadznie zawodów. Delegacja Koła PZERI z Wielkiego Klincza może się pochwalić wspaniałym sukcesem. Naszemu Koledze Ryszardowi Ebertowskiemu gratulujemy zdobycia pierwszego miejsca - złotego medalu oraz pucharu.
========================================================================================
NASZA WYCIECZKA DO TORUNIA (ŚRODA, 25 SIERPNIA 2021 R.)
Po pełnym historycznych, bezcennych zabytków Toruniu oprowadzała nas przewodnik Karolina Rucińska. Opowiadała o różnych osobliwościach stolicy woj. kujawsko-pomorskiego, m.in. o Krzywej Wieży (wysokość 15 m), zbudowanej w drugiej połowie XIII wieku. Swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m). Słynna włoska Wieża w Pizie o wysokości 55 m ma odchylenie 5 m.
W Piernikarni Starotoruńskiej przy ul. Franciszkańskiej 16 (na przeciwko Planetarium przy ul. Franciszkańskiej 15) w ciągu jednej godziny poznaliśmy dzieje toruńskiego piernika! W pobliżu (w zasięgu wzroku) przy tej samej ul. Franciszkańskiej 9/11 znajduje się Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika.
Dowiedzieliśmy się, jakie były dawne tradycje piernikarskie, poznaliśmy najciekawsze legendy związane z toruńskim specjałem oraz poczuliśmy zapach, pochodzących z dalekich krain, przypraw korzennych.
Sprawdziliśmy się w piernikarskim fachu i pod okiem Mistrzów własnoręcznie stworzyliśmy niepowtarzalną pamiątkę z Torunia – każdy z nas swój własny, oryginalny piernik, wykonany na tradycyjnych formach.
Zatrzymaliśmy się na Rynku Staromiejskim przy instalacji artystycznej (kompozycji rzeźbiarskiej), upamiętniającej popularnego rysownika Zbigniewa Lengrena (1919 - 2003). Rzeźba przedstawia psa Filusia, który trzyma w pysku melonik profesora Filutka i pilnuje parasola swego pana.
Zbigniew Lengren (1919 - 2003) przez większość kariery zawodowej był związany z krakowskim tygodnikiem „Przekrój” w którym publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i jego psem Filusiem. Był związany z Toruniem, gdzie spędził dzieciństwo, a w 1938 r. ukończył toruńskie Gimnazjum im. Kopernika. Po wojnie w 1951 r. ukończył studia malarskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zmarł w Warszawie i tam jest pochowany.
Ta fotka została wykonana w obrębie wewnętrzengo dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Jest to unikalna budowla na skalę europejską, jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europi Ma formę czteroskrzydłowego budynku na planie prostokąta o wymiarach 44 × 52 m, z wewnętrznym dziedzińcem dostępnym z przez cztery przelotowe bramy znajdujące się pośrodku każdego ze skrzydeł. Obecnie w ratuszu mieści się główny oddział Muzeum Okręgowego.
Nie tylko Gdańsk, ale i Toruń może się poszczycić wspaniałym Dworem Artusa. Znajduje on się w sąsiedztwie Ratusza Staromiejskiego. W 1466 r. podpisano tu II Pokój Toruński pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim. Dwór Artusa gościł m.in. prezydentów II Rzeczypospolitej.
---------------------------------------------- ---------------------------------------------- (Wkrótce nastąpi ciąg dalszy relacji i fotek}
=======================================================================================
========================================================================================
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz