poniedziałek, 3 lutego 2020

1) Komunikaty na marzec 2020 r. 2) Zaproszenie na Obchody Dnia Chorego 3) Zaproszenie do Skorzewa 4) Uczciliśmy 100 lat powrotu Ziemi Kościerskiej do Rzeczypospolitej

.
KOMUNIKATY NA MARZEC 2020 R.

1) W sobotę, 7 marca 2020 r. w dramatycznym Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przy ulicy Bema 26 o godz. 19.00 odbędzie się spektakl komediowy (farsa) "HOTEL WESTMINSTER" (czyli jak ukryć skok w bok). Wyjazd z Kościerzyny spod Nadleśnictwa o godz. 16.45, a z Wielkiego Klincza z przystanku PKS o godz. 17.00. Wszelkich informacji udzielają skarbnik Urszula Wencka i przewodnicząca Elżbieta Brzezińska.

Na zdjęciu poniżej - jedna ze scen komedii "Hotel Westminster".



2) W czwartek, 12 marca 2020 r. o godz. 16.00 w Sali Wiejskiej "Parkowy Zakątek" odbędzie się SPOTKANIE PRZY KAWIE z okazji Dnia Kobiet. Odpłatność od osoby 15 zł u skarbnik Urszuli Wenckiej i Gabrieli Piechowskiej do piątku, 6 marca 2020 r. W programie poczęstunek, muzyka, śpiew i niewykluczone niespodzianki.

========================================================================================

ZAPROSZENIE NA POWIATOWE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO w poniedziałek, 10 lutego 2020 r. (Szczegóły na zaproszeniu poniżej)




========================================================================================

ZAPRASZAMY NA WAŻNE I POŻYTECZNE SPOTKANIE DO SKORZEWA we wtorek, 11 lutego 2020 r. (Szczegóły na plakacie poniżej)


========================================================================================

UCZCILIŚMY 100 LAT POWROTU ZIEMI KASZUBSKIEJ DO MACIERZY

W niedzielę, 26 stycznia 2020 r. mieszkańcy Wielkiego Klincza wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 100-tną rocznicę powrotu Ziemi Kościerskiej i Wielkiego Klincza do Rzeczypospolitej.
Od wielu już lat w naszej miejscowości patriotyczne rocznice przypominają obecność przed II wojną światową oddziału Szwoleżerów Rokitniańskich, którzy stacjonowali w koszarach na miejscu obecnych zabudowań zakonnych. Szwoleżerowie pojawili się w Wielkim Klinczu pod koniec lat 20-ych minionego stulecia. Był to dokładnie 1-wszy szwadron 2-iego Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Jego nazwa miała związek z szarżą pod miejscowością Rokitna, która rozegrała się w 1915 r. Warto więc przypomnieć, że w czasie tej potyczki ułani 2-iego szwadronu II Brygady Legionów zdobyli kilka linii rosyjskich okopów. Wspomniany pułk swoją nazwę przyjął już po zakończeniu I wojny światowej. Było to w 1919 r. W 1926 r. szwoleżerowie pojawili się w Starogardzie Gdańskim i zostali ulokowani w dawnych, pruskich koszarach wojskowych. Jednak z powodu braków lokalowych, 1-wszy szwadron liniowy został przeniesiony do Wielkiego Klincza. Żołnierze pojawili się tutaj w 1927 r. i przebywali do 1930 r.
Przedstawiciele Związku Piłsudczyków wzięli udział we Mszy św., a następnie złożyli w hołdzie bohaterom wiązankę kwiatów. Oddział rekonstrukcyjny ułanów spod kościoła udał się na plac przed Salą Wiejską, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy obejrzeli pokaz musztry.
Przy dźwiękach orkiestry seniorów „Cztery Asy” został odśpiewany Hymn Państwowy. Wójt Gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski oraz przedstawiciel Związku Piłsudczyków wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Mieszkaniec Wielkiego Klincza, zasłużony nauczyciel i historyk, Edmund Gruchała przekazał na ręce Wojciecha Drzewińskiego, dyrektora Zespołu Kształcenia wyjątkowy obraz – reprodukcję „Zaślubin Polski z morzem” Wojciecha Kossaka. Ofiarodawca obrazu został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę udekorowany Medalem Stulecia za krzewienie treści patriotycznych wśród młodzieży. W Bitwie Warszawskiej w 1920 r. wzięło udział 3 młodocianych mieszkańców Wielkiego Klincza. Ojciec Leona Gostkowskiego również został pośmiertnie wyróżniony tym Medalem, który podczas niedzielnej uroczystości E. Gruchała przekazał panu Leonowi.
Dalsza część obchodów w W. Klinczu odbyła się w Sali Wiejskiej, gdzie czekała na gości wojskowa grochówka przygotowana przez sołtys Bernadetę Hamerską i sołectwo. W rocznicowe celebracje włączył się zespół wokalny „Sami Swoi”, który przy akompaniamencie orkiestry „Cztery Asy” wykonał pieśni patriotyczne i żołnierskie. Zebrani mieszkańcy chętnie włączyli się we wspólny śpiew.
Seniorzy z Koła PZERI w W. Klinczu od wielu lat kontynuują tradycję popularyzacji tradycji piłsudczyków oraz patriotycznego wychowania młodzieży. Za wybitne zasługi w krzewieniu idei i czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego nadano Kołu PZERI w Wielkim Klinczu Brązowy Krzyż Zasługi Piłsudczyków RP. To też jest jednym z powodów do dumy mieszkańców naszej miejscowości.














(Relację przygotowali Elżbieta i Zdzisław Jan Brzezińscy)
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz