wtorek, 25 czerwca 2019

W Wielkopolsce: Pniewy - Wąsowo - Poznań (21-23.06.2019)

.
Seniorzy z Gminy Kościerzyna uczestnikami Świętojańskiej Biesiady

Podczas weekendu 21 – 23 czerwca 2019 r. seniorzy z Gminy Kościerzyna wzięli udział w 3-dniowej wycieczce po Wielkopolsce, którą zorganizował Zarząd Koła PZERI w Wielkim Klinczu.
W Pniewach – partnerskiej gminie naszego samorządu wzięliśmy udział w XVIII Biesiadzie „Na Świętojańską Nutę”, która odbyła się w przepięknym parku przy Dziennym Domu Seniora i w Ośrodku Pomocy Społecznej. Serdecznie dziękujemy za gościnność Jarosławowi Przewoźnemu, burmistrzowi Pniew; Bernadecie Markiewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej; paniom Elżbiecie Musiał i Agatce. Mieliśmy okazję podziwiać występy 10 (dziesięciu) zespołów wokalnych seniorów z powiatu szamotulskiego, tańczyć w porywających rytmach przebojów oraz raczyć się wyśmienitymi potrawami. My z kolei zaprezentowaliśmy kulturę Kaszub, występując w strojach kaszubskich, których kolory i hafty wzbudziły zachwyt gospodarzy. Przy akompaniamencie Stanisława Kozikowskiego i Andrzeja Wenckiego wykonaliśmy kilka nagrodzonych brawami utworów, m.in. „Tu jest nasza ziemia”, „Koza” w wykonaniu Jerzego Preisa oraz „Alfabet Kaszubski”.
Miłą niespodziankę zrobiła nam wszystkim Grażyna Kurszewska swoją biało-czerwoną ekologiczną kreacją, wykonaną z papierków od cukierków. Nic dziwnego, że była entuzjastycznie oklaskiwana przez licznych uczestników Biesiady.
Następnie barwny korowód, który otwierały konne zaprzęgi, przemaszerował zabytkowymi uliczkami nad Jezioro Pniewskie na obrzęd Nocy Świętojańskiej. Podziwialiśmy młodzieżowe zespoły taneczne w przepięknych strojach, wykonujące rytualne tańce. My także puszczaliśmy wianki wykonane przez Krystynę Okrój, które najdłużej trzymały się na wodzie. Wieczór Kupały zakończyło ognisko, przy którym można było piec kiełbaski. Spełniło się nasze marzenie o niezwykłej Nocy Świętojańskiej w Pniewach, chociaż nikt z nas nie znalazł mitycznego kwiatu paproci.
Sobota, 22 czerwca była drugim udanym dniem naszej wycieczki. Zaraz po śniadaniu poszliśmy z Elżbietą Musiał do Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie pomodliliśmy się przy jej grobie i poznaliśmy jej wielkie dzieła dokonane dla Ojczyzny, o których z żarem opowiadała charyzmatyczna siostra urszulanka Ewa. Potem ze wspaniałym przewodnikiem Jarosławem Szurką zwiedzaliśmy Pniewy, który dowcipnie dzielił się z nami encyklopedyczną wiedzą o minionych wiekach historycznego miasteczka trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Udaliśmy się również do wyjątkowego miejsca – folwarku Wąsowo, który przez całe stulecia był wzorcowym gospodarstwem rolnym w Wielkopolsce. Zwiedziliśmy także przepiękny zamek, w którym w 1900 r. przebywał ostatni cesarz Niemiec, Wilhelm II Hohenzollern (1859 – 1941). Przewodnik Jarosław, pasjonat historii, niezrównany gawędziarz potrafił nas wszystkich bez wyjątku zainteresować ciekawą przeszłością Wielkopolski. Po trudach zwiedzania czekały nas chwile radosnej zabawy. Tym razem to my gościliśmy przyjaciół seniorów z Pniew na wspólnej biesiadzie w bursie. Przygotowaliśmy dla nich potrawy i wypieki kaszubskie. Wspólne śpiewy i radosne tańce trwały do późnego wieczora. Byliśmy zaszczyceni obecnością pani Sekretarz Gminy Pniewy Justyny Chamczyk, radnego powiatu szamotulskiego, kierownik OPS Bernadety Markiewicz. Prawdziwymi wodzirejami byli pani Agata z panem Januszem Starostą – człowiekiem orkiestrą. Również nasz zespół wokalny oraz orkiestra rozbawiła wszystkich zebranych, którzy już umawiali się na następne spotkanie.
W niedzielny poranek, 23 czerwca opuściliśmy gościnne Pniewy i udaliśmy się w drogę powrotną. Uczestniczyliśmy we mszy św. w katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, celebrowanej przez jednego z biskupów. Potem skierowaliśmy się do centrum na spacer po pełnym zabytków Starym Mieście. Zwiedziliśmy barokową Farę Poznańską, czyli Bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa z łacińskim napisem na fasadzie głównej DOMUS DOMINI PORTA COELI (DOM PAŃSKI BRAMĄ NIEBIOS). Na Starym Rynku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy Fontannie Neptuna i poznańskich koziołkach pod wieżą Ratusza. Podczas podróży zatrzymaliśmy się w Stopce blisko Koronowa koło Bydgoszczy w skansenie maszyn rolniczych i historii wsi. Część z nas zrobiła pamiątkowe zdjęcia na tle figury NMP stojącej obok głazu z odbitą, jak głosi legenda, stopą Matki Boskiej (stąd nazwa miejscowości). Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Wielkiego Klincza. Dziękujemy p. wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu i p. sekretarz Katarzynie Knopik za życzliwe wspieranie naszych projektów.
(Relację przygotowała Elżbieta Brzezińska, współorganizator wycieczki)




Bernadeta Markiewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach wręczyła nam, tzn. Kołu PZERI w Wielkim Klinczu, (do którego należą też zasłużone osoby z Kościerzyny), piękny dyplom z podziękowaniem za nasze występy artystyczne w XVIII BIESIADZIE "NA ŚWIĘTOJAŃSKĄ NUTĘ".




Na zdjęciu poniżej z lewej strony: jak zawsze absolutnie rewelacyjna nasza Grażyna Kurszewska i Jarosław Przewoźny, burmistrz Pniew. Po prawej uśmiechnięta Ewa Nowak, przewodnicząca Koła PZERI w Skorzewie.



Na zdjęciu powyżej z lewej strony: Katarzyna Knopik, sekretarz Gminy Kościerzyna, niezawodny sojusznik i autentyczny przyjaciel wszystkich seniorów.








Wielkopolska prasa lokalna zamieściła zdjęcie i relację o naszych występach w Pniewach.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz