sobota, 29 czerwca 2019

V Spartakiada Seniorów w Nowej Karczmie (26.06.2019)

.
V Spartakiada Sportowo - Rekreacyjna Seniorów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma

V Spartakiada Sportowo - Rekreacyjna Seniorów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma już za nami. Tegoroczna Spartakiada odbyła się w środę, 26 czerwca w gminnej hali sportowej w Nowej Karczmie. Z kronikarskiego obowiązku warto odnotować, że w tym dniu został pobity rekord temperatury, który dosięgnął aż +33 C w cieniu. W takich warunkach do sportowej rywalizacji przystąpiło 5 Kół z terenu Powiatu Kościerskiego: Wielki Klincz, Kościerzyna, Skorzewo, Stary Barkoczyn i Nowy Barkoczyn. Najpierw uczestnicy przeszli zwartym pochodem z orkiestrą kaszubską na czele głównymi ulicami Nowej Karczmy. Organizatorem Spartakiady było Koło Emerytów z Nowego Barkoczyna przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak. Gospodarz Spartakiady Edward Tocha, Przewodniczący Koła z Nowego Barkoczyna przywitał wszystkich Gości i Uczestników. Na V Spartakiadę przybyli m.in. Alicja Żurawska, starosta kościerski; Eugeniusz Podolak, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZERI w Gdańsku; Henryk Ossowski, radny powiatu kościerskiego; Zbigniew Stencel, przewodniczący Zarządu Rejonowego PZERI w Kościerzynie. Uroczystego otwarcia dokonał Przewodniczący Rady Gminy Nowa Karczma – Marek Wołoszyk. Zawodnicy wzięli udział w 6 konkurencjach: rzut do tarczy, unihokej, taśma, podaj dalej, rzuty do bramki i tor przeszkód. V Spartakiadę Seniorów o Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma Andrzeja Pollaka wygrało Koło ze Starego Barkoczyna, na drugim miejscu uplasowało się Koło ze Skorzewa tuż przed Kołem z Wielkiego Klincza. Czwarte miejsce zdobyło Koło z Kościerzyny, a piąte z Nowego Barkoczyna. Wszystkie drużyny otrzymały puchary, nagrody i pamiątkowe dyplomy. Przez cały czas trwania rywalizacji na boisku panowała ciepła atmosfera połączona z duchem walki i zasadą fair play.
Po zakończeniu rywalizacji sportowej wszyscy udali się na wspólny poczęstunek i tańce do „Zajazdu nad Stawem” w Grabówku. Serdeczne podziękowania należą się Dariuszowi Męczykowskiemu, wielkiemu przyjacielowi i ofiarnemu sponsorowi wszystkich seniorów, który zawsze bezinteresownie i gościnnie przyjmuje w swoich progach wcześniej urodzonych. Parlamentarzyści (posłowie i senatorowie województwa pomorskiego) mogą brać z niego wzór.

Zawodnicy z Koła PZERI z Wielkiego Klincza wykazywali się w czasie turnieju wielką wolą walki, uzyskując następujące wyniki (nazwiska zwycięzców wymieniamy w kolejności alfabetycznej):
- I miejsce zdobyli w rzutach piłką do bramki – Ryszard Ebertowski, Zbigniew Nadolny i Ryszard Sominka;
- I miejsce w zręcznościowej konkurencji „podaj dalej” (48 piłeczek ping pongowych) przypadł drużynie w składzie: Zdzisław Brzeziński, Izabela Kordecka, Ryszard Sominka, Irena Wencka;
- II miejsce w unihokeju wywalczyły Janina Okrój i Krystyna Richter;
- III miejsce w rzutach lotką do tarczy zajęli Krystyna Okrój i Ryszard Sominka.
Organizatorzy zapewnili wszystkim zwycięzcom cenne trofea w postaci pamiątkowych złotych, srebrnych i brązowych medali. Nasza drużyna z Wielkiego Klincza w klasyfikacji ogólnej zdobyła trzecie miejsce i otrzymała Puchar Wójta Gminy Nowa Karczma, który wręczył Andrzej Pollak. Na V Spartakiadzie Seniorów był także obecny Grzegorz Piechowski, wójt Gminy Kościerzyna, który pogratulował reprezentantom z obszaru naszego samorządu wspaniałych wyników. Dziękujemy organizatorom za ich trud, gościnność i serdeczną atmosferę.












.

wtorek, 25 czerwca 2019

W Wielkopolsce: Pniewy - Wąsowo - Poznań (21-23.06.2019)

.
Seniorzy z Gminy Kościerzyna uczestnikami Świętojańskiej Biesiady

Podczas weekendu 21 – 23 czerwca 2019 r. seniorzy z Gminy Kościerzyna wzięli udział w 3-dniowej wycieczce po Wielkopolsce, którą zorganizował Zarząd Koła PZERI w Wielkim Klinczu.
W Pniewach – partnerskiej gminie naszego samorządu wzięliśmy udział w XVIII Biesiadzie „Na Świętojańską Nutę”, która odbyła się w przepięknym parku przy Dziennym Domu Seniora i w Ośrodku Pomocy Społecznej. Serdecznie dziękujemy za gościnność Jarosławowi Przewoźnemu, burmistrzowi Pniew; Bernadecie Markiewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej; paniom Elżbiecie Musiał i Agatce. Mieliśmy okazję podziwiać występy 10 (dziesięciu) zespołów wokalnych seniorów z powiatu szamotulskiego, tańczyć w porywających rytmach przebojów oraz raczyć się wyśmienitymi potrawami. My z kolei zaprezentowaliśmy kulturę Kaszub, występując w strojach kaszubskich, których kolory i hafty wzbudziły zachwyt gospodarzy. Przy akompaniamencie Stanisława Kozikowskiego i Andrzeja Wenckiego wykonaliśmy kilka nagrodzonych brawami utworów, m.in. „Tu jest nasza ziemia”, „Koza” w wykonaniu Jerzego Preisa oraz „Alfabet Kaszubski”.
Miłą niespodziankę zrobiła nam wszystkim Grażyna Kurszewska swoją biało-czerwoną ekologiczną kreacją, wykonaną z papierków od cukierków. Nic dziwnego, że była entuzjastycznie oklaskiwana przez licznych uczestników Biesiady.
Następnie barwny korowód, który otwierały konne zaprzęgi, przemaszerował zabytkowymi uliczkami nad Jezioro Pniewskie na obrzęd Nocy Świętojańskiej. Podziwialiśmy młodzieżowe zespoły taneczne w przepięknych strojach, wykonujące rytualne tańce. My także puszczaliśmy wianki wykonane przez Krystynę Okrój, które najdłużej trzymały się na wodzie. Wieczór Kupały zakończyło ognisko, przy którym można było piec kiełbaski. Spełniło się nasze marzenie o niezwykłej Nocy Świętojańskiej w Pniewach, chociaż nikt z nas nie znalazł mitycznego kwiatu paproci.
Sobota, 22 czerwca była drugim udanym dniem naszej wycieczki. Zaraz po śniadaniu poszliśmy z Elżbietą Musiał do Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie pomodliliśmy się przy jej grobie i poznaliśmy jej wielkie dzieła dokonane dla Ojczyzny, o których z żarem opowiadała charyzmatyczna siostra urszulanka Ewa. Potem ze wspaniałym przewodnikiem Jarosławem Szurką zwiedzaliśmy Pniewy, który dowcipnie dzielił się z nami encyklopedyczną wiedzą o minionych wiekach historycznego miasteczka trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Udaliśmy się również do wyjątkowego miejsca – folwarku Wąsowo, który przez całe stulecia był wzorcowym gospodarstwem rolnym w Wielkopolsce. Zwiedziliśmy także przepiękny zamek, w którym w 1900 r. przebywał ostatni cesarz Niemiec, Wilhelm II Hohenzollern (1859 – 1941). Przewodnik Jarosław, pasjonat historii, niezrównany gawędziarz potrafił nas wszystkich bez wyjątku zainteresować ciekawą przeszłością Wielkopolski. Po trudach zwiedzania czekały nas chwile radosnej zabawy. Tym razem to my gościliśmy przyjaciół seniorów z Pniew na wspólnej biesiadzie w bursie. Przygotowaliśmy dla nich potrawy i wypieki kaszubskie. Wspólne śpiewy i radosne tańce trwały do późnego wieczora. Byliśmy zaszczyceni obecnością pani Sekretarz Gminy Pniewy Justyny Chamczyk, radnego powiatu szamotulskiego, kierownik OPS Bernadety Markiewicz. Prawdziwymi wodzirejami byli pani Agata z panem Januszem Starostą – człowiekiem orkiestrą. Również nasz zespół wokalny oraz orkiestra rozbawiła wszystkich zebranych, którzy już umawiali się na następne spotkanie.
W niedzielny poranek, 23 czerwca opuściliśmy gościnne Pniewy i udaliśmy się w drogę powrotną. Uczestniczyliśmy we mszy św. w katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, celebrowanej przez jednego z biskupów. Potem skierowaliśmy się do centrum na spacer po pełnym zabytków Starym Mieście. Zwiedziliśmy barokową Farę Poznańską, czyli Bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa z łacińskim napisem na fasadzie głównej DOMUS DOMINI PORTA COELI (DOM PAŃSKI BRAMĄ NIEBIOS). Na Starym Rynku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy Fontannie Neptuna i poznańskich koziołkach pod wieżą Ratusza. Podczas podróży zatrzymaliśmy się w Stopce blisko Koronowa koło Bydgoszczy w skansenie maszyn rolniczych i historii wsi. Część z nas zrobiła pamiątkowe zdjęcia na tle figury NMP stojącej obok głazu z odbitą, jak głosi legenda, stopą Matki Boskiej (stąd nazwa miejscowości). Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Wielkiego Klincza. Dziękujemy p. wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu i p. sekretarz Katarzynie Knopik za życzliwe wspieranie naszych projektów.
(Relację przygotowała Elżbieta Brzezińska, współorganizator wycieczki)




Bernadeta Markiewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach wręczyła nam, tzn. Kołu PZERI w Wielkim Klinczu, (do którego należą też zasłużone osoby z Kościerzyny), piękny dyplom z podziękowaniem za nasze występy artystyczne w XVIII BIESIADZIE "NA ŚWIĘTOJAŃSKĄ NUTĘ".




Na zdjęciu poniżej z lewej strony: jak zawsze absolutnie rewelacyjna nasza Grażyna Kurszewska i Jarosław Przewoźny, burmistrz Pniew. Po prawej uśmiechnięta Ewa Nowak, przewodnicząca Koła PZERI w Skorzewie.



Na zdjęciu powyżej z lewej strony: Katarzyna Knopik, sekretarz Gminy Kościerzyna, niezawodny sojusznik i autentyczny przyjaciel wszystkich seniorów.








Wielkopolska prasa lokalna zamieściła zdjęcie i relację o naszych występach w Pniewach.

.

poniedziałek, 17 czerwca 2019

III BIESIADA SENIORÓW Gminy Kościerzyna 2019

.
Poniżej można (po dwukrotnym kliknięciu) sprawdzić program naszej wycieczki na trasie: PNIEWY - Wąsowo - POZNAŃ.



========================================================================================


III Biesiada Seniorów Gminy Kościerzyna
W sobotę, 15 czerwca 2019 r. przy Centrum Usług Turystycznych we Wdzydzach miała miejsce III Biesiada Seniorów, która przyciągnęła ponad 300 uczestników. Organizatorami tego niezwykłego spotkania byli: Zespół ds. Seniorów Gminy Kościerzyna, Zakład Sportu, Kultury i Turystyki, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i władze Gminy z wójtem Grzegorzem Piechowskim oraz sekretarz Katarzyną Knopik. Trafiona impreza przy pięknej słonecznej pogodzie trwała ponad 5 godzin i zakończyła się po 15.00.
Seniorada miała bardzo urozmaicony, intensywny i bogaty program. Przed oficjalnym rozpoczęciem wszyscy uczestnicy otrzymali identyfikatory z imieniem i nazwą miejscowości, które jak się potem okazało miały pozytywny wpływ na ułatwienie i pogłębienie nie tylko znajomości, ale też lepszej integracji. Zebranych powitali pan wójt i Elżbieta Brzezińska, przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów oraz gminne władze. Wystąpił zespół wokalny z Nowego Klincza pod kierunkiem Krystyny Fredy, który zaprezentował wiązankę pieśni biesiadnych. Od początku porywająco i radośnie przygrywały znane już wcześniej i sprawdzone zespoły: „Cztery Asy” (w składzie Andrzej Wencki, Stanisław Kozikowski, Grzegorz Ćwikałowski i Jerzy Freda) oraz słynna czteroosobowa kapela kaszubska „Zgrywańce” z Rajmundem Knitterem na czele. Znakomitą jak zawsze konferansjerkę prowadził Grzegorz Daszkowski, który również osobiście akompaniował na swoim instrumencie muzycznym. Gospodarz miejsca, Józef Brzeziński (członek Zespołu ds. Seniorów), gościnny sołtys Wdzydz witał gości ciepłym uśmiechem i dobrym słowem. Oprócz wspaniałej konsumpcji dla ciała (kawa, pyszne ciasto, wyśmienity żurek) nie zabrakło mnóstwa innych atrakcji dla ducha. Były też tańce i atrakcje sportowe.
Ciekawą pogawędkę na tematy ekologiczne wygłosiła Łucja Ptaszyńska, która od dawna prowadzi kampanię na rzecz zlikwidowania smogu. Panie pielęgniarki z NZOZ Klincz wykonywały wszystkim chętnym pomiar ciśnienia i cukru. Przy innym stoisku pracownice służby zdrowia pod patronatem GOPS i Barbary Ciężkiej obdarowywały seniorów tzw. Pudełkami Życia i instruowały na czym polegają ich pożytki. Przedstawiciele policji powiatowej przeprowadzili interesującą pogawędkę o korzystaniu z pomocy psów policyjnych w akcjach patrolowych i zatrzymywaniu osób podejrzanych. Zademonstrowali też pokaz tresury psa i mrożący krew w żyłach epizod momentu zatrzymania przez wyszkolonego czworonoga podejrzanego osobnika, w którego wcielił się inny przedstawiciel organów ścigania. Udzielili też ważnych wskazówek, jak należy się zachować w razie ataku psa na człowieka. Zdzisław Czoska, znany animator marszów nordic walking zachęcił zgromadzonych do udziału w tych spacerach, udzielając jednocześnie porad technicznych, m.in. co do sposobu posługiwania się samymi kijkami. Wskutek jego mobilizacji ponad 60 seniorów posiadających kijki, skorzystało z intensywnego spaceru systemem nordic walking po malowniczych Wdzydzach i okolicy. Miały też miejsce jeszcze inne atrakcje rekreacyjno-sportowe, takie jak turniej gry w boule, w którym zwyciężyła drużyna z Kłobuczyna pod przewodem Krystyny Toruńczak. Bogumiła i Zbigniew Nadolni zorganizowali dla chętnych rozgrywki w rzutach woreczkami do wiaderek i pierścieniami ringo. Katarzyna Knopik, sekretarz Urzędu Gminy, która zawsze i wszędzie wspiera seniorów, przeprowadziła wartościowy konkurs wiedzy o Wdzydzach. W tym celu przygotowała aż 40 pytań o różnej skali trudności. Zgłosiło się 6 ochotników. Każdy losował pytanie. Pierwsze miejsce w pożytecznym quizie zajął Zdzisław Jan Brzeziński z Wielkiego Klincza. W pokazie tańca na scenie mistrzami okazali się Jan Zwara i Jadwiga Treder. Wszyscy otrzymali pamiątkowe trofea. Ciekawym punktem programu był konkurs na Hymn Biesiady Seniorów, w którym wzięły udział zespoły wokalne z Łubiany pod kierunkiem Ewy Niklas i Ewy Zblewskiej ze Skorzewa z Ewą Nowak – wiceprzewodniczącą Zespołu ds. Seniorów, z Nowego Klincza z kierownik Krystyną Fredą. Zebrani z entuzjazmem włączali się do wspólnych śpiewów i nagrodzili artystów gromkimi brawami.
Na zakończenie władze gminne wręczyły wartościowe nagrody dla zwycięzców loterii fantowej, od wejściówek na basen, biletów do kina, a na zaproszeniu do restauracji dla dwojga na wykwintny obiad kończąc. Wszystkim organizatorom należą się podziękowania za trud przygotowania tego ważnego i wieloaspektowego wydarzenia o zasięgu ogólno gminnym. Trzeba podkreślić, że relaksujące spotkanie seniorów we Wdzydzach było pod każdym względem udane i dobroczynne. Uczestnicy przyjemnie i pożytecznie spędzili czas i już teraz cieszą się na myśl o podobnej imprezie za rok.
Relację przygotował Zdzisław Jan Brzeziński, uczestnik III Biesiady













Poniżej zamieszczamy publikację, która ukazała się w "Kurierze Kaszubskim" z datą 25 czerwca 2019 r. na stronach tytułowej i 19.



.