środa, 17 kwietnia 2019

Niebo w płomieniach. Zagłada Katedry Notre Dame?

.
Katedra gotycka! Czy może być piękniejsze i bardziej uduchowione dzieło architektury? Zachwycaliśmy się architekturą smukłą i lekką jakby wyciętą z papieru, rozetami podobnymi do bukietów kwiatów przez które przenikało do wnętrza różnobarwne światło, posągami świętych i apostołów, proroków i królów, bestiarium, które stało na straży świątyni: smokami, bazyliszkami, diabłami i "chimerami dumającymi nad otchłanią wieków". Notre Dame de Paris to królowa katedr, która w kwietniu br. stanęła w ogniu. Płakała łzami topiącego się szkła, a my, oglądający bezradnie wszystko na telewizyjnych ekranach, płakaliśmy wraz z nią.



Najcenniejsze zabytki zostały w porę wyniesione. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, symboli męczeństwa Jezusa Chrystusa, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.



Katedra Notre Dame w stolicy Francji przyciągała rocznie aż 14 milionów turystów z całego świata. W poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r. (pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia) r. ta oszałamiająco arcypiękna perła gotyckiej architektury została dotknięta straszliwym pożarem na granicy zagłady. Niektórzy twierdzą, że to Palec Boży pogroził pogańskiej Europie, która kiedyś chrześcijańska, odeszła od katolickich korzenie. Inni wcale nie uważają tej niespodziewanej katastrofy za Apokalipsę, lecz za najzwyczajniejsze niedbalstwo brygad prowadzących prace renowacyjne Świątyni i nieumyślne zaprószenie ognia lub zwarcie elektryczne.

Elżbieta ze swoim sekretarzem zwiedzała Katedrę Notre Dame dwukrotnie podczas wycieczki grupowej latem w 2011 r. Najpierw w niedzielę, 14 sierpnia 2011 r. Zobaczyliśmy wymarzone arcydzieło na własne oczy i przeżyliśmy moment uniesienia, pogrążając się w kontemplacji piękna.



Katedra Notre-Dame de Paris została wzniesiona na wyspie na rzece Sekwanie. Ta właśnie wyspa o nazwie Île de la Cité stanowi historyczne jądro Paryża. To tutaj w 52 r. p.n.e. przybyli Rzymianie pod wodzą Juliusza Cezara. Do dzisiaj pamiętamy ze szkoły średniej początek łacińskiego tekstu Cezara: Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur. Rzymianie panowali i władali miastem nad Sekwaną aż do 508 r. Dla nas możność w realu po raz pierwszy w życiu z bliskiego obejrzenia najbardziej znanej katedry świata było wielkim przeżyciem. Trudno było oderwać oczy od tego cudownie doskonałego pod każdym względem arcydzieła architektury sakralnej. Wnętrze katedry Notre Dame również oszałamia niezwykłym pięknem symetrii i harmonii kształtów.

Po raz drugi zwiedzaliśmy Świątynię Naszej Pani we wtorek, 16 sierpnia 2011 r., tym razem nieco dłużej. Poruszaliśmy się wewnątrz świątyni powoli bez przewodnika w lekkim półmroku przeżywając oszałamiające piękno architektury filarów, sklepień, rozet witraży i cały cudowny ogrom długiej budowli. Na zewnątrz zrobiliśmy zdjęcie w punkcie "zero", centralnym punkcie Paryża tuż przy katedrze Notre-Dame. Point Zero - środek Paryża, powstał w 1769 r.; jest ośmioramienną gwiazdą wykonaną z brązu, a na okrągłej płycie wokół widnieje napis: "Point zero des routes de France".


Katedrę Najświętszej Marii Panny w Paryżu (fr. Notre-Dame de Paris) rozsławiła również powieść Wiktora Hugo (wydana w 1831 r.) znana w Polsce pod tytułem Dzwonnik z Notre-Dame, osadzona w czasach późnego średniowiecza. Dzięki naszej przewodniczącej i zarządowi Koła PZERI w dniu 22 listopada 2018 r. grupa mieszkańców Wielkiego Klincza obejrzała w Teatrze Muzycznym w Gdyni niezwykły spektakl „Notre Dame de Paris” Widzowie zachwycali się nowatorskim musicalem „Notre-Dame de Paris”. Oparta na motywach powieści Victora Hugo historia tragicznej miłości dzwonnika została przedstawiona za pomocą śpiewu, tańca, popisów akrobatycznych, gry świateł i muzyki współczesnej.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz