wtorek, 12 lutego 2019

ZAPRASZAMY DO AKTYWNOŚCI W KAŻDYM WIEKU

Zapraszamy do aktywności w każdym wieku
Od września do grudnia 2018 r. seniorzy z Gminy Kościerzyna z Wielkiego Klincza, Skorzewa i Kłobuczyna brali udział w działaniach edukacyjnych „AKTYWNI W KAŻDYM WIEKU”, którego animatorem i koordynatorem była p. Sylwia Gliniecka z Kaszubskiego Instytutu Rozwoju.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Rządowego Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020 i spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem wszystkich uczestników.
Zajęcia z historii Kaszub i Regionu prowadziła niezwykle ciekawie Beata Jankowska, nauczycielka języka kaszubskiego, która z wielką pasją przybliżyła zebranym wydarzenia historyczne, kształtowanie świadomości narodowej Kaszubów, a także walkę o zachowanie polskości w czasie zaborów.
Seniorzy zapoznali się z literaturą w j. kaszubskim, z tłumaczeniami takich arcydzieł jak np. Biblia, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, czy z 7-tomowym Słownikiem gwar kaszubskich na tle kultury ludowej ks. Bernarda Sychty. Uczyli się też czytać i śpiewać hymn kaszubski oraz inne utwory. Pani Beata wiele uwagi poświęciła kulturze i sztuce a także dawnym obyczajom, np. zapusty, wesele kaszubskie, pusta noc. W tym celu wykorzystała filmy, m.in. o Kościerzynie i okolicach, o Aleksandrze Majkowskim i jego powieści, najwybitniejszym dziele literatury kaszubskiej – „Życiu i przygodach Remusa”. Dzięki tym zajęciom słuchacze – seniorzy na nowo odkrywali historię swej „małej ojczyzny” i własne korzenie.
Dużym zainteresowaniem seniorów cieszyły się zajęcia artystyczne prowadzone przez wspaniałe instruktorki: Sylwię Gliniecką i Honoratę Bobrowską, które zaprezentowały obecnym prawdziwe dzieła sztuki dekupaż (z j. francuskiego decoupage). Nauczyły ozdabiać różne przedmioty dostępne w każdym gospodarstwie domowym technikami decoupage. Na początku nikt nie wierzył, że może własnoręcznie wykonać świeczniki i wazony, ale panie Sylwia i Honorata wyzwoliły u wszystkich artystyczne talenty i pasję twórczą. Dzięki ich cierpliwości, fachowej pomocy i instruktażowi udało się nam wykonać m.in. ozdoby choinkowe oraz wazony i kielichy. W zajęciach uczestniczyli również panowie, którzy w niczym nie ustępowali seniorkom. Jesteśmy wdzięczni paniom Honoracie i Sylwii za szansę poznania nowych technik oraz uwierzenie we własne możliwości.
Natomiast pedagog i psycholog Rafał Mikołajczyk w sposób bardzo interesujący i przystępny przybliżył nam społeczne i zdrowotne uwarunkowania starości. Również wiele uwagi poświęcił przemocy w rodzinie. Część spośród nas w różnej formie doświadczyła agresji. Ciepły i życzliwy stosunek pana Rafała do seniorów wyzwolił spontaniczną dyskusję na ten bardzo delikatny i drażliwy temat. Uświadomił, że właściwa reakcja na przemoc może uratować komuś życie. Ważnymi były informacje praktyczne o formach pomocy zawarte w dołączonych broszurach. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziła również problematyka uzależnień.
Podsumowaniem cyklu wykładów – dyskusji była projekcja poruszającego filmu „Nietykalni” ukazującego życie osób niepełnosprawnych i bariery, jakie muszą pokonywać. Światy ludzi zdrowych i inwalidów przenikają się, dają sobie wiele nawzajem, są dla siebie oparciem. Zajęcia z panem Rafałem uwrażliwiły nas na krzywdę ludzi funkcjonujących często tuż obok nas. Swobodna rozmowa z prowadzącym pozwoliła wielu z nas na głębszą refleksję nad istotą i sensem życia.
Beneficjenci projektu uczestniczyli również w bardzo pożytecznych spotkaniach z policjantem i strażakiem. Seniorzy często są łatwym łupem oszustów i złodziei, którzy podstępem wyłudzają od nich pieniądze, niekiedy wymuszają niepotrzebne zakupy sprzętu medycznego. Prelekcje i pokazy instruktorów przestrzegały przed nadmierną ufnością oraz informowały, gdzie szukać pomocy.
Organizatorzy zaproponowali także zajęcia rekreacyjne i usprawniające pamięć, spostrzegawczość, kojarzenie faktów. Temu celowi służą gry planszowe, warcaby, szachy, a także Baśka, tradycyjna kaszubska gra karciana najpopularniejsza od ponad stu lat i inne gry karciane, np. Skat. Długie jesienne i zimowe wieczory sprzyjają tej formie spotkań integracyjnych i przeprowadzaniu turniejów, tym bardziej, że wśród nas są prawdziwe mistrzynie, m.in. Teresa Preis (Baśka), Anna Żygowska (warcaby).
Prawdziwym hitem dla seniorów z terenów wiejskich okazały się spotkania z różnymi formami teatralnymi. Dostęp do teatrów Trójmiasta jest dość ograniczony ze względu na odległość. Dlatego strzałem w dziesiątkę był spektakl Grupy Teatralnej z Wiela – komedia „Poseł czy kominiarz” zaprezentowana na scenie auli Ekonomika (Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Kościerzynie). Licznie zgromadzeni seniorzy z Wielkiego Klincza, Skorzewa, Kłobuczyna i Kościerzyny owacjami na stojąco podziękowali aktorom za wspaniałą grę i świetną zabawę. Po spektaklu odbyła się bardzo interesująca prelekcja na temat historii teatru, wybitnych dramaturgów i ich dzieł oraz gwiazd sztuki aktorskiej. Dopełnieniem wieczoru była uczta dla podniebienia, przygotowana przez panie z KGW Wąglikowice. Kolejne spotkanie ze sztuką teatralną miało miejsce 22 listopada 2018 r. Seniorzy obejrzeli w Teatrze Muzycznym w Gdyni nowatorski musical „Notre-Dame de Paris”. Oparta na motywach powieści Victora Hugo historia tragicznej miłości dzwonnika została przedstawiona za pomocą śpiewu, tańca, popisów akrobatycznych, gry świateł i muzyki współczesnej. Widzowie byli zachwyceni i wdzięczni S. Glinieckiej, organizatorce wyjazdu i projektu za niezapomniane przeżycia.
Powrotem do lat dzieciństwa był udział uczestników projektu w inscenizacji przedstawienia „Piękna i Bestia” przygotowanym przez członkinie Koła KGW Wielkim Klincz „Sąsiadki Aparatki”. Rewelacyjny kabaret utalentowanych pań dostarczył licznej widowni seniorów i juniorów dużo doskonałej zabawy. Udział młodzieży w widowisku promował lokalne talenty oraz integrował pokolenia.
Dziesiątego grudnia 2018 r. w Klubie Seniora w Wielkim Klinczu odbyła się wieczornica przy kawie podsumowująca projekt edukacyjny. Na zaproszenie seniorów z W. Klincza i przewodniczącej Koła PZERI przybyli Grzegorz Świtała, prezes KIR i zastępca wójta Gminy Kościerzyna, Katarzyna Knopik, wiceprezes KIR i sekretarz GK, Sylwia Gliniecka – koordynator projektu prowadząca zajęcia, Beata Jankowska, Honorata Bobrowska, Rafał Mikołajczyk. Uczestnicy zajęć wyrazili wdzięczność za wkład pracy w/wym. osób dla uaktywnienia seniorów.
Elżbieta Brzezińska (przewodnicząca Koła PZERI w Wielkim Kinczu i uczestniczka projektu)






.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz