.
Muzyczny Hołd Gminy Kościerzyna z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
W czwartek, 18 października 2018 r. o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej w Wielkim Klinczu na zaproszenie Grzegorza Piechowskiego, wójta Gminy Kościerzyna, zebrali się przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Powiatu Kościerskiego, by uczcić pamięć wielu Polaków walczących o wolność Ojczyzny. Z tej okazji, ku pamięci przyszłych pokoleń wójt G. Piechowski, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Derra oraz sołtys Krystyna Marczyk posadzili Dąb Niepodległości.
Artystyczną formę niezwykłej wieczornicy nadał Grzegorz Daszkowski, dyrektor Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna, artysta, muzyk i konferansjer w jednej osobie. Wstępem do koncertu był wyświetlany na telebimie ciąg stu dat od 1918 r. do roku obecnego, ilustrowany monumentalnym podkładem muzycznym, podkreślającym przełomowe wydarzenia stulecia. Artysta zerwał ze sztampą okolicznościowej akademii, a wykorzystał całą gamę środków multimedialnej prezentacji, fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez młodzież z sędziwymi świadkami historycznych wydarzeń. Symboliczną wymowę miała obecność Gertrudy Muchowskiej, mieszkanki W. Klincza, rówieśniczki wolnej Ojczyzny, urodzonej 19 kwietnia 1918 r. Z ekranu telebimu dzieliła się z widzami dramatycznymi przeżyciami z okresu niemieckiej okupacji oraz komunistycznej dyktatury w latach powojennych. Była wśród nas również Zofia Szydłowska (93 lata), mieszkanka Kościerzyny, naoczny świadek nieludzkich czasów drugiej wojny światowej (1939 – 1945). Doświadczyła głodu i zimna, przeżyła okrucieństwa niemieckiego obozu przesiedleńczego w Potulicach, wielokrotnie otarła się o śmierć, na własne oczy widziała wykonywane przez Niemców egzekucje, cudem ocalała.
Emerytowana nauczycielka, Elżbieta Brzezińska, wspominała lata 80-te ubiegłego wieku, okres stanu wojennego, wszechobecna cenzurę, uciążliwy brak wolności słowa i głoszenia poglądów, ingerencję komunistycznych władz w treści nauczania, fałszowanie historii. Wypowiedzi świadków dziejów najnowszych były ilustrowane utworami muzycznymi, pieśniami oraz tekstami poetyckimi wykonywanymi przez reprezentantów różnych pokoleń. Widzowie wspólnie zaśpiewali patriotyczną pieśń „Rota” do słów Marii Konopnickiej przy akompaniamencie orkiestry dętej „Begama Bis” pod batutą Antoniego Wenckiego. Uczennica Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu wygłosiła słowo wstępne, nawiązujące do historycznych wydarzeń. Zespół wokalny seniorek z Nowego Klincza pod kierunkiem Krystyny Fredy i G. Daszkowskiego zaprezentował „Pieśń o wodzu miłym” oraz „Modlitwę obozową”. Seniorzy z W. Klincza zaśpiewali utwór „Rozkwitały pęki białych róż”, a znakomity tenor Jan Wencki, po mistrzowsku wykonał dramatyczną pieśń „Smagał nas wiatr”. Wiele radości sprawiła słuchaczom wiązanka piosenek żołnierskich w wykonaniu orkiestry „Begama Bis”. Obecni owacyjnie przyjęli występy przedstawicieli młodego pokolenia. Utalentowany wokalista Paweł Ruszkowski piosenką „Biały krzyż” dostarczył wszystkim głębokich wzruszeń. Pod jego kierunkiem dziewczęta z sekcji wokalnej Ośrodku Kultury i Edukacji w Nowym Klinczu wykonały utwory „Gloria Victis” – „Chwała Zwyciężonym” oraz „Kosmiczny szept” nagrodzone gromkimi brawami przez widownię.
Prawdziwą ucztę artystyczną przygotowały dla słuchaczy uczennice Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem. wraz z dyr. Beatą Murglin, która jako rewelacyjna solistka swym wspaniałym głosem wsparła zespół. Pieśni „Miasto 44”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” oraz „Ja to mam szczęście” były kunsztowną inscenizacją treści trafiających prosto do naszych serc. Puentą niezwykłego koncertu był wiersz Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, zatytułowany „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” w nadzwyczajnej interpretacji uczennicy Z.K. w Wielkim Klinczu. Dziękujemy dyr. Wojciechowi Drzewińskiemu za owocną współpracę. Hymn państwowy w wykonaniu orkiestry i wszystkich zebranych zakończył wzruszającą, niezapomnianą uroczystość, pełną refleksji i zadumy.
Na zakończenie koncertu głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych. Tomasz Derra, przewodniczący Rady Powiatu w krótkim, ale dobitnym przemówieniu podsumował istotę odzyskania niepodległości, podkreślając, że jest głęboko poruszony koncertem i dumny z mieszkańców Gminy Kościerzyna, którzy go przygotowali. Z kolei wójt Grzegorz Piechowski podziękował wszystkim artystom oraz bohaterkom prezentacji filmowej, G. Daszkowskiemu i współpracownikom. Wyraził dumę z tak utalentowanych mieszkańców Gminy, którzy dzielą się swym talentem i dostarczają nam wielu szlachetnych wzruszeń. Na ręce bohaterek wieczoru – sędziwych seniorek G. Muchowskiej i Z. Szydłowskiej oraz polonistki E. Brzezińskiej a także wszystkich nauczycieli złożył imponujące wiązanki biało czerwonych kwiatów.
Drugą częścią niecodziennego patriotycznego i kulturalnego wydarzenia było uczczenie 85-ej rocznicy powstania w Wielkim Klinczu Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały członkinie KGW „Sąsiadki – Aparatki” z przewodniczącą Bernadetą Hamerską. Najważniejsze fakty z bogatych dziejów przypomniała Alicja Heksel-Bielińska oraz zaprosiła zebranych na wystawę historycznych zdjęć i pamiątek, opracowaną przez Dorotę Podolską, Ewelinę Domarus i Alicję Bielińską. Prawdziwym rarytasem jest historyczny sztandar Kółka Rolniczego i KGW w Wielkim Klinczu z 1935 r., liczący obecnie ponad 83 lata, wciąż w dobrym stanie. Pani Alicja serdecznie powitała Piotra Hałuszczaka, prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, który podziękował wielu pokoleniom kobiet i wyraził słowa najwyższego uznania dla ich pracy na rzecz środowiska. P . Hałuszczak uhonorował E. Brzezińską, przewodniczącą Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna i Koła PZERI w Wielkim Klinczu oraz Halinę Liedtke, przewodniczącą KGW w Nowym Klinczu medalem Order Serca – Matkom Wsi za matczyny trud włożony w patriotyczne i humanistyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków. Zebrani obejrzeli także fragment wywiadu z Leokadią Hetmańską – wieloletnią zasłużoną przewodniczącą KGW i działaczką społeczną, która nie doczekała tego pięknego jubileuszu. Harcerze z miejscowej drużyny złożyli na jej grobie kwiaty i zapalili znicz pamięci.
Następnie zespół artystyczny KGW „Sąsiadki – Aparatki” w oryginalnych wojskowych mundurach zaprezentował piosenkę „Napisz do mnie, miła”, która wszystkich wprowadziła w radosny nastrój. Po części oficjalnej uczestnicy udali się na kawę i smakowite ciasto, które przygotowały Paulina Flisikowska, Jolanta Kamińska, Bernadeta Hamerska. Katarzyna Knopik, sekretarz Gminy Kościerzyna i Grzegorz Świtała, zastępca wójta, obdarowali uczestników koncertu okolicznościowymi upominkami.
W finalnej części widzowie i zaproszeni goście gromkimi brawami podziękowali artystom, a przede wszystkim Grzegorzowi Daszkowskiemu oraz ekipie technicznej. Niezapomniany KONCERT STULECIA na zawsze wpisze się w historię naszej Małej Ojczyzny.
Poniżej można obejrzeć fotki bezcennego sztandaru z 1935 r. Prawdziwy brylant, klejnot, perła. To cud, że zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Bardzo dziękujemy pani Bernadecie Hamerskiej za udostępnienie swoich zdjęć tego spektakularnego unikatu.
[Napisali: Elżbieta i Zdzisław Brzezińscy (uczestnicy wirtuozowskiego koncertu)]
========================================================================================
W czwartek, 18 października 2018 r. w Garczynie koło Łubiany miały miejsce obchody Dnia Seniora rejonu kościerskiego.
Powiatowy Dzień Seniora w Garczynie 18.11.2018
W czwartek, 18 października 2018 r. w Garczynie koło Łubiany ponad 200 seniorów z Powiatu Kościerskiego brało udział we wspaniałej zabawie przygotowanej przez Zarząd Rejonowy PZERI w Kościerzynie, a przede wszystkim przy osobistym zaangażowaniu przewodniczącego Zbigniewa Stencla. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, którzy złożyli seniorom serdeczne życzenia. Również przybył Marian Białkowski, szef Zarządu Okręgowego PZERI w Gdańsku oraz jego zastępca Ludwik Knyba.
Z. Stencel w imieniu członków PZERI złożył podziękowanie ustępującemu wieloletniemu przewodniczącemu ZR PZERI, Kazimierzowi Szucie za poświęcenie, zaangażowanie dla seniorów i wręczył pamiątkowy dyplom, album oraz kwiaty.
Dyplomami Uznania i Złotymi Odznakami Honorowymi zostali wyróżnieni przez M. Białkowskiego i Z. Stencla zasłużeni działacze.
Złotą Honorową Odznaką odznaczono aktywnych członków Koła PZERI w Wielkim Klinczu:
1) Krystynę Fredę,
2) Stefana Neubauera,
3) Sławomira Nowackiego.
Dyplomy uznania otrzymali:
1) Mirosława Ebertowska,
2) Ryszard Ebertowski,
3) Ludwika Gostkowska,
4) Andrzej Grau,
5) Wiesława Jankowska,
6) Henryk Labuda,
7) Małgorzata Okrój.
Część oficjalną zakończyły podziękowania przedstawicieli kół władzom Związku oraz samorządowcom wspierającym aktywność seniorów.
Następnie uczestnicy balu relaksowali się przy skocznej muzyce w tańcu na parkiecie, szukali szczęśliwego losu w loterii fantowej oraz raczyli się smacznymi potrawami przygotowanymi przez Genowefę Gierszewską i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 („Ekonomik”) w Kościerzynie.
(Notatkę przygotowała Elżbieta Brzezińska)
========================================================================================
DZIEŃ SENIORA W WIELKIM KLINCZU
W czwartek, 11 października 2018 r. seniorzy z Wielkiego Klincza obchodzili swoje święto, którego organizatorem byli wójt Gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej reprezentowany przez kierownik Barbarę Ciężką.; sołtys Wielkiego Klincza, Krystynę Marczyk oraz miejscowe Kolo PZERI, odpowiedzialne za przygotowanie poczęstunku.
Święto rozpoczęła msza św. odprawiona przez ks. kapelana Stanisława Matczuka za spokój dusz zmarłych, pomyślność oraz zdrowie obecnych na modlitwach. Ks. kapelan wygłosił poruszającą homilię o znaczeniu modlitwy oraz wkładzie starszego pokolenia w katolickie i patriotyczne wychowanie młodzieży.
Następnie w Sali Wiejskiej przy suto zastawionych stołach odbyło się spotkanie integracyjne. Uczniowie z miejscowej szkoły pod kierunkiem nauczycielki Anny Grau zaprezentowali wspaniały taniec z flagami narodowymi. Był to wzruszający podarunek dla zebranych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, nagrodzony gromkimi brawami słodkim prezentem.
Następnie sołtys K. Marczyk przewodnicząca Koła PZERI E. Brzezińska złożyły seniorom najserdeczniejsze życzenia i powitały zaproszonych gości: G. Piechowskiego, B. Ciężką, ks. proboszcza Piotra Pietrzyka i ks. kapelana St. Matczuka oraz Wojciecha Drzewińskiego i Beatę Grau – dyrekcję Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu, a także Jolantę Reichel, dyr. Przedszkola Tweety, którzy ze swej strony również przekazali seniorom życzenia i wiązanki kwiatów. Do życzeń dołączyła się Teresa Preis, przewodnicząca Rady Miasta, która obdarowała K. Marczyk i E. Brzezińską bukietami kwiatów i albumami o Kościerzynie. E. Brzezińska przedstawiła zebranym nowo wybranego przewodniczącego Zarządu Rejonowego PZERI, Zbigniewa Stencla, który pełni tę funkcję po rezygnacji Kazimierza Szuty. Zb. Stencel życzył seniorom wiele radości i jak najwięcej zdrowia, a także wyraził uznanie dla aktywności członków Koła ZPERI. Minutą ciszy i modlitwą uczciliśmy pamięć zmarłych, m.in. śp. ks. kapelana Antoniego Burby i Leokadii Hetmańskiej, zasłużonej działaczki społecznej.
E. Brzezińska podziękowała również wszystkim gościom i aktywnym członkom Koła za współpracę i troskę o seniorów W. Klincza. Szczególnie podkreśliła zasługi sołtys K. Marczyk, której złożyła życzenia z okazji urodzin.
Dalsza część wspólnego spotkania starszych mieszkańców W. Klincza i gości przebiegała w radosnej atmosferze. Delektowaliśmy się wyśmienitym obiadem, smacznymi ciastami. Poczęstunek przygotowały: Genowefa Wlaźlak, Janina Okrój, Krystyna Okrój, Bożena Nadolna, Krystyna Neubauer, Maria Labuda, Urszula Werra, Danuta Dufke, Urszula Wencka. Przygrywała nam do śpiewu i tańca orkiestra „TRZY ASY” w składzie: A. Wencki, St. Kozikowski i St. Grosz.
Wszyscy obecni zostali obdarowani przez sołtys K. Marczyk słodyczami i czekoladami. Ten słoneczny dzień był dla uczestniczących w udanej imprezie prawdziwym, radosnym świętem. Zachęcamy, aby w następnych latach jak najwięcej wcześniej urodzonych mieszkańców skorzystało z zaproszenia organizatorów.
(Relację przygotowała Elżbieta Brzezińska)
.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz