.
Otrzymaliśmy zaproszenie od Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP na sobotę 1 października 2016 r. Zdziwiliśmy się, że nikt z Rady Seniorów Miasta Kościerzyny nie skorzystał z tego zaproszenia. Przypomnijmy, że przewodniczącą sejmowej Komisji Senioralnej jest pani poseł Małgorzata Zwiercan, która już wcześniej niejednokrotnie dała dowody prawdziwej troski o los ludzi w podeszłym wieku.
(W celu powiększenia, aby odczytać należy kliknąć na obrazek lewym kursorem myszki, następnie prawym - Pokaż obrazek i ponownie lewym +.)
Rady Seniorów tematem konferencji krajowej
W sobotę, 1 października br. – w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – w Sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie odbyła się konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji seniorskich, parlamentarzyści i członkowie Rady Ministrów oraz eksperci, a także liczni delegaci Rad Seniorów i samorządów z całej Polski – łącznie ponad 300 osób.
Zespół ds. Seniorów Gminy Kościerzyna reprezentowała przewodnicząca Elżbieta Brzezińska i sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klińczu. Z naszego województwa pomorskiego uczestniczył m.in. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, gdzie Rada ds. Seniorów działa już od 2004 r., czyli najdłużej w skali całego kraju. Należy podkreślić bardzo dobre przygotowanie i merytoryczny przebieg spotkania. Wszystkie wystąpienia zarówno doświadczonych działaczy jak i uniwersyteckich ekspertów były pod każdym względem przemyślane, wnoszące wartościowe, cenne pomysły rozwiązań praktycznych.
Inicjatorką konferencji była poseł koła Wolni i Solidarni, Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która sprawnie prowadziła całe zebranie. Oprócz posłanki, organizatorem wydarzenia była wymieniona wyżej Komisja oraz Ministerstwa: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W konferencji wziął udział wicemarszałek Joachim Brudziński, który odczytał list do seniorów skierowany przez Kuchcińskiego. Jego zdaniem "zmiany powinny zachodzić nie tylko w sposobie postrzegania seniorów, lecz przede wszystkim w takich obszarach jak ochrona zdrowia, profilaktyka, opieka społeczna, dostęp do kultury i edukacji, jednak żeby sprostać tym wyzwaniom potrzebna jest zintegrowana współpraca wielu podmiotów" - wskazał Kuchciński. Zaznaczył, że bardzo ważne są wszelkie działania na poziomie lokalnym, bo odpowiadają na bieżące problemy mieszkańców i specyfikę regionów. "Stąd znacząca i jakże istotna rola rad seniorów, które z jednej strony potrafią doskonale sprecyzować potrzeby osób starszych, z drugiej zaś określić możliwości samorządów" - dodał.
Obecna na konferencji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała, że jeszcze w br. rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych. Wiceminister dodała: „Właściwie już przygotowaliśmy informację o osobach starszych, którą pani premier przedstawi Sejmowi i Senatowi.” Głównym celem polityki społecznej wobec osób starszych w obszarze aktywności obywatelskiej jest zwiększanie zaangażowania seniorów w życiu środowiska oraz wzrost ich roli w rozwiązywaniu problemów społecznych. Bojanowska wskazała, że rady seniorów odgrywają rolę integrującą i koordynującą w działaniach na rzecz polityki społecznej w środowisku lokalnym.
Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o aktywności zawodowej i społecznej osób starszych oraz o ich roli w lokalnej polityce międzypokoleniowej. Poruszony został też temat sytuacji demograficznej w Polsce oraz kwestia potrzeb zdrowotnych seniorów, których liczba systematycznie się powiększa, np. w samej Łodzi żyje aż 200 tys. osób w podeszłym wieku. Z drugiej strony, wskutek wadliwej transformacji ustrojowej utraciliśmy około 2,5 mln energicznych, zaradnych, wykształconych w Polsce młodych ludzi, którzy wyemigrowali do krajów Unii Europejskiej i innych. W trakcie konferencji odbyły się wystąpienia ekspertów w ramach bloków tematycznych dotyczących m.in. systemowych rozwiązań wobec osób starszych czy współpracy w środowisku lokalnym. Spotkanie było również okazją do dyskusji o współpracy gminnych rad seniorów z władzą samorządową. Możliwość tworzenia gminnych rad seniorów została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym przyjętej przez Sejm 11 października 2013 r. Rady mają charakter konsultacyjno-doradczy. Skupiają przedstawicieli osób starszych, organizacji działających na ich rzecz oraz prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. W całej Polsce mamy około 2500 gmin. Przy samorządach powstało już 256 Rad Seniorów, czyli przy 10% ogółu rad gminnych.
Od ubiegłego roku zwiększyła się zasadniczo liczebność rad seniorów. Samorządy dostrzegają pozytywne aspekty współpracy i aktywizacji osób starszych, gdyż organizacje senioralne najlepiej znają potrzeby tej ciągle rosnącej grupy społecznej. Cieszy fakt, że przedstawiciele władz państwowych i Sejm oraz samorządy coraz częściej zauważają i lepiej realizują postulaty ludzi trzeciego wieku.
Dziękuję pani Sekretarz za pomoc w uczestnictwie w tej ze wszech miar pożytecznej konferencji.
Elżbieta Brzezińska, przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna
Na zdjęciu od lewej: Elżbieta Brzezińska, poseł Małgorzata Zwiercan i wiceminister Elżbieta Bojanowska.
Drodzy Przyjaciele!
Poniżej znajduje się pełna ponad czterogodzinna relacja filmowa z Konferencji, w której uczestniczyli: Elżbieta Brzezińska - przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna i sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klińczu.
.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz