wtorek, 27 września 2016

Konferencja: RADY SENIORÓW - PARTNERSTWO Z SAMORZĄDAMI

.
Otrzymaliśmy zaproszenie od Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP na sobotę 1 października 2016 r. Zdziwiliśmy się, że nikt z Rady Seniorów Miasta Kościerzyny nie skorzystał z tego zaproszenia. Przypomnijmy, że przewodniczącą sejmowej Komisji Senioralnej jest pani poseł Małgorzata Zwiercan, która już wcześniej niejednokrotnie dała dowody prawdziwej troski o los ludzi w podeszłym wieku.


(W celu powiększenia, aby odczytać należy kliknąć na obrazek lewym kursorem myszki, następnie prawym - Pokaż obrazek i ponownie lewym +.)



Rady Seniorów tematem konferencji krajowej
W sobotę, 1 października br. – w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – w Sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie odbyła się konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji seniorskich, parlamentarzyści i członkowie Rady Ministrów oraz eksperci, a także liczni delegaci Rad Seniorów i samorządów z całej Polski – łącznie ponad 300 osób.
Zespół ds. Seniorów Gminy Kościerzyna reprezentowała przewodnicząca Elżbieta Brzezińska i sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klińczu. Z naszego województwa pomorskiego uczestniczył m.in. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, gdzie Rada ds. Seniorów działa już od 2004 r., czyli najdłużej w skali całego kraju. Należy podkreślić bardzo dobre przygotowanie i merytoryczny przebieg spotkania. Wszystkie wystąpienia zarówno doświadczonych działaczy jak i uniwersyteckich ekspertów były pod każdym względem przemyślane, wnoszące wartościowe, cenne pomysły rozwiązań praktycznych.
Inicjatorką konferencji była poseł koła Wolni i Solidarni, Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która sprawnie prowadziła całe zebranie. Oprócz posłanki, organizatorem wydarzenia była wymieniona wyżej Komisja oraz Ministerstwa: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W konferencji wziął udział wicemarszałek Joachim Brudziński, który odczytał list do seniorów skierowany przez Kuchcińskiego. Jego zdaniem "zmiany powinny zachodzić nie tylko w sposobie postrzegania seniorów, lecz przede wszystkim w takich obszarach jak ochrona zdrowia, profilaktyka, opieka społeczna, dostęp do kultury i edukacji, jednak żeby sprostać tym wyzwaniom potrzebna jest zintegrowana współpraca wielu podmiotów" - wskazał Kuchciński. Zaznaczył, że bardzo ważne są wszelkie działania na poziomie lokalnym, bo odpowiadają na bieżące problemy mieszkańców i specyfikę regionów. "Stąd znacząca i jakże istotna rola rad seniorów, które z jednej strony potrafią doskonale sprecyzować potrzeby osób starszych, z drugiej zaś określić możliwości samorządów" - dodał.
Obecna na konferencji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała, że jeszcze w br. rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych. Wiceminister dodała: „Właściwie już przygotowaliśmy informację o osobach starszych, którą pani premier przedstawi Sejmowi i Senatowi.” Głównym celem polityki społecznej wobec osób starszych w obszarze aktywności obywatelskiej jest zwiększanie zaangażowania seniorów w życiu środowiska oraz wzrost ich roli w rozwiązywaniu problemów społecznych. Bojanowska wskazała, że rady seniorów odgrywają rolę integrującą i koordynującą w działaniach na rzecz polityki społecznej w środowisku lokalnym.
Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o aktywności zawodowej i społecznej osób starszych oraz o ich roli w lokalnej polityce międzypokoleniowej. Poruszony został też temat sytuacji demograficznej w Polsce oraz kwestia potrzeb zdrowotnych seniorów, których liczba systematycznie się powiększa, np. w samej Łodzi żyje aż 200 tys. osób w podeszłym wieku. Z drugiej strony, wskutek wadliwej transformacji ustrojowej utraciliśmy około 2,5 mln energicznych, zaradnych, wykształconych w Polsce młodych ludzi, którzy wyemigrowali do krajów Unii Europejskiej i innych. W trakcie konferencji odbyły się wystąpienia ekspertów w ramach bloków tematycznych dotyczących m.in. systemowych rozwiązań wobec osób starszych czy współpracy w środowisku lokalnym. Spotkanie było również okazją do dyskusji o współpracy gminnych rad seniorów z władzą samorządową. Możliwość tworzenia gminnych rad seniorów została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym przyjętej przez Sejm 11 października 2013 r. Rady mają charakter konsultacyjno-doradczy. Skupiają przedstawicieli osób starszych, organizacji działających na ich rzecz oraz prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. W całej Polsce mamy około 2500 gmin. Przy samorządach powstało już 256 Rad Seniorów, czyli przy 10% ogółu rad gminnych.
Od ubiegłego roku zwiększyła się zasadniczo liczebność rad seniorów. Samorządy dostrzegają pozytywne aspekty współpracy i aktywizacji osób starszych, gdyż organizacje senioralne najlepiej znają potrzeby tej ciągle rosnącej grupy społecznej. Cieszy fakt, że przedstawiciele władz państwowych i Sejm oraz samorządy coraz częściej zauważają i lepiej realizują postulaty ludzi trzeciego wieku.
Dziękuję pani Sekretarz za pomoc w uczestnictwie w tej ze wszech miar pożytecznej konferencji.

Elżbieta Brzezińska, przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna




Na zdjęciu od lewej: Elżbieta Brzezińska, poseł Małgorzata Zwiercan i wiceminister Elżbieta Bojanowska.



Drodzy Przyjaciele!
Poniżej znajduje się pełna ponad czterogodzinna relacja filmowa z Konferencji, w której uczestniczyli: Elżbieta Brzezińska - przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna i sekretarz Koła PZERI w Wielkim Klińczu.



.

poniedziałek, 19 września 2016

BAL W SKORZEWIE

.
W sobotę, 17 września 2016 r. byliśmy na bardzo udanym balu w Skorzewie. Relaksowaliśmy się świetnie od 16.00 do 22.00 przy suto zastawionych stołach i pięknej muzyce. W imprezie wzięli też udział Zdzisława z mężem, bo należą do naszego Koła (łącznie grupa PZERI Wielki Klińcz liczyła 16 osób). Przygrywał wspaniale i śpiewał doskonale solista organista. Poznaliśmy panią sołtys (Katarzyna Formela). Pani Ewa przekazała wszystkim uczestnikom spotkania serdeczne pozdrowienia i życzenia udanej zabawy od pana Kazimierza Szuty, przewodniczącego Zarządu Rejonowego PZERI w Kościerzynie.

Na obiedzie pojawił się proboszcz, ks. Aleksander Dziadowicz (wyświęcony w 2003 r.), dr teol., Diploma Superior in Scientis Biblico-Orientalibus et Archaeologia, SBF (=Studium Biblicum Franciscanum, Faculty of Biblical Sciences and Archaeology, pol. Franciszkańskie Studium Biblijne) – Wydział Nauk Biblijnych i Archeologii Papieskiego Ateneum Antonianum w Rzymie, który ma swoją siedzibę w Jerozolimie przy Via Dolorosa); były wykładowca w WSD w Pelplinie - egzegeza Nowego Testamentu, lektor języka francuskiego, poliglota znający biegle 5 języków obcych.

Ela i Genia podziękowały do mikrofonu Ewie Nowak, przewodniczącej Koła PZERI. Bawiliśmy się tańcząc radośnie do 22.00. Pani Ewie należą się najwyższe słowa uznania i wdzięczności za zorganizowanie niezapomnianej zabawy tanecznej w gronie przyjaciół.






.

piątek, 16 września 2016

1) Narodowe Czytanie 2016. 2) XII Regionalny Turniej Sportowo-Rekreacyjny Niepełnosprawnych Puck 2016

.
Narodowe Czytanie „QUO VADIS” Henryka Sienkiewicza pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej
W sobotę, 3 września 2016 r. odbyła się piąta edycja akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku w akcję ogólnopolską włączyła się Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu. Organizatorami były panie Renata Abramowska i Monika Schmidt.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas głosowania internetowego i ogłoszona została do publicznej wiadomości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna powieść historyczna "QUO VADIS”. Specjalnie na tegoroczną edycję „Narodowego Czytania” wersję skróconą przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca. Pozwoliło to wybrać konkretny rozdział, który może być czytany niezależnie od pozostałych. Organizatorzy wybrali rozdział VIII pt. „Chrześcijanie fałszywie oskarżeni”.
Rozpoczęcie Akcji Narodowe Czytanie nastąpiło o godzinie 10.00. Do udziału w tej akcji w Wielkim Klinczu organizatorzy zaprosili gości, którzy zaszczycili swoją obecnością i użyczyli swojego głosu jako lektorzy: Dyrektora szkoły Wojciecha Drzwińskiego, panią Elżbietę Brzezińską - prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu i emerytowana nauczycielka, pana Zdzisława Brzezińskiego - emerytowanego nauczyciela i Aleksandrę Las - absolwentkę szkoły, czytelniczkę roku 2016. Miłą niespodzianką było pojawienie się Wójta Gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego, który włączył się w odczytanie fragmentu powieści. Henryk Sienkiewicz jest aktualny dla wielu pokoleń. Za jego przyczyną przybyli na spotkanie dzieci, młodzież, dorośli oraz pokolenie starszych mieszkańców Wielkiego Klincza. Wśród nastrojowej muzyki oraz klimatycznego wystroju, które nawiązywały do odległych czasów, mogliśmy zapoznać się z treścią „QUO VADIS”. Organizatorzy zadbali o wystrój i muzykę nawiązującą do tematyki utworu.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek Henryka Sienkiewicza. Okolicznościowa pieczęć nadesłana przez Kancelarię Prezydenta, posłużyła do pamiątkowego stempla na przyniesionych egzemplarzach „QUO VADIS”.
Narodowe Czytanie to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.









KOMENTARZ DO FOTOGRAFII:
W sobotę, 3 września 2016 r. w godz.10.00 – 12.00 czytaliśmy fragmenty „Quo vadis” H. Sienkiewicza.
Renata Abramowska (nauczyciel bibliotekarz) Zespołu Kształcenia w Wielkim Klińczu przygotowała Narodowe Czytanie w naszej bibliotece. Zaproponowała nam udział w czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Z radością wzięliśmy udział w tej pięknej imprezie. W kolejności chronologicznej czytali: 1) Wojciech Drzewiński (dyrektor szkoły), 2) Elżbieta Brzezińska, 3) Zdzisław Brzeziński, 4) Aleksandra Las (absolwentka naszego gimnazjum), 5) Grzegorz Piechowski (wójt Gminy Kościerzyna. Mimo słonecznej soboty, frekwencja dopisała.
Przypisy do fotek:
1 Taka zapowiedź Narodowego Czytania w Wielkim Klinczu ukazała się w "Gryfie Kościerskim".
2 Renata Abramowska (nauczyciel bibliotekarz) Zespołu Kształcenia w Wielkim Klińczu zadbała o właściwy wystrój biblioteki.
3 Renata Abramowska (po prawej), wyjątkowa bibliotekarka, pasjonatka i entuzjastka czytania potrafi przyciągnąć jak magnes do czytelni i wypożyczania książek.
4 Renata Abramowska przygotowała m.in. planszę z materiałami poświęconymi Henrykowi Sienkiewiczowi, autorowi "Quo vadis".
5 Taką pieczęć otrzymała Renata Abramowska (bibliotekarka w Wielkim Klińczu) z kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

========================================================================================

XII Regionalny Turniej Sportowo-Rekreacyjny Niepełnosprawnych Puck 2016.

W sobotę, 27 sierpnia 2016 r. grupa sportowców – seniorów z Koła PZERI w Wielkim Klińczu wzięła udział w XII Regionalnym Turnieju Sportowo-Rekreacyjnym Niepełnosprawnych Puck 2016. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Bogumiła Nadolna – kapitan, Izabela Kordecka, Sławomir Nowacki, Janina Okrój, Krystyna Okrój, Krystyna Richter, Barbara i Ryszard Sominka, Irena Wencka, Urszula Wencka, Genowefa Wlaźlak – wiceprzewodnicząca, Tadeusz Wlaźlak, Anna Żygowska.
W imprezie wzięła także udział nasza orkiestra „Cztery Asy” w składzie: Andrzej Muchowski, Andrzej Ossowski, Józef Szydłowski i Andrzej Wencki. Panowie poprowadzili korowód sportowców z całego Pomorza na rynek Pucka, a potem wystąpili na estradzie i przygrywali do tańca. Ich występ spotkał się z wielkim aplauzem widzów.
Najważniejszym celem sportowców były zmagania w konkurencjach przygotowanych przez organizatora.
Nasza drużyna odniosła wspaniałe sukcesy w następujących konkurencjach:
- Anna Żygowska – I miejsce i złoty medal w grze w warcaby,
- Krystyna Richter – I miejsce i złoty medal w strzelaniu z wiatrówki,
- Barbara Sominka – III miejsce i brązowy medal w turnieju wiedzy o Pucku,
- Sławomir Nowacki i Ryszard Sominka – III miejsce i brązowy medal – piłowanie drewna na czas.
Niestety, radość z sukcesów zniweczył totalny chaos i bałagan organizacyjny, niekompetencja i stronniczość sędziów. Nasza zawodniczka K. Richter – zwyciężczyni w strzelaniu została pominięta w przyznaniu złotego medalu. Na nic się zdały protesty kapitana drużyny B. Nadolnej i G. Wlaźlak. Po dwóch godzinach utarczek słownych medal został wręczony, ale drużynie nie doliczono punktów za pierwsze miejsce. Stronnicze sędziowanie wypaczyło i zepsuło wyniki zawodów. Drużyna z Wielkiego Klińcza zajęła ostatecznie IV miejsce w turnieju. Dwie zawodniczki K. Richter i B. Sominka zostały skrzywdzone, poniżone i obrażone. Pozostał głęboki niesmak, smutek i przykre wspomnienia.
Wielką klasę i zręczność pokazała para naszych zawodników B. Nadolna i R. Sominka, którzy zwyciężyli w pięknym stylu w ringo i dostarczyła kibicom wiele emocji.
Jesteśmy dumni z postawy drużyny, która godnie reprezentowała nasze Koło Emerytów. Również miłe wspomnienia pozostawił wśród zebranych występ orkiestry „Cztery Asy”. Dziękujemy za sportową postawę fair play oraz wywalczone medale i puchary.




(Relację przygotowała Elżbieta Brzezińska, przewodnicząca Koła PZERI w Wielkim Klińczu)





W czwartek, 1 września 2016 r. spotkaliśmy się w naszym Klubie Seniora przy kawie, aby podsumować i omówić nasz udział w tegorocznym turnieju w Pucku. Przewodnicząca podziękowała naszej drużynie i orkiestrze za aktywne uczestnictwo oraz trofea: puchar, dyplom, medale i nagrody (zegarki).



.