środa, 31 października 2012

WYDARZYŁO SIĘ W DRUGIEJ POŁOWIE PAŹDZIERNIKA 2012 R.

.
Powiatowe obchody Dnia Seniora w Garczynie
We wtorek, 23 października 2012 r. Zarząd Oddziału Rejonowego PZERI w Kościerzynie zorganizował w Ośrodku PSS „Społem” Powiatowy Dzień Seniora, w którym wzięło udział 250 osób z Kościerzyny, Wielkiego Klincza, Łubiany, Kłobuczyna, Wiela. Głównymi organizatorami tej bardzo pożytecznej imprezy byli: prezes Kazimierz Szuta, wicestarosta Zbigniew Stencel, skarbnik Wanda Lindstet i Krystyna Białk. Na spotkanie z seniorami przybyli przedstawiciele Zarządu Okręgowego PZERI w Gdańsku- wiceprzew. Bożena Jaworska i sekretarz Jan Pawłowski oraz władze samorządowe z terenu Powiatu Kościerskiego.
W tej wspaniałej imprezie integracyjnej wzięło udział 32 członków Koła PZERI w Wielkim Klińczu, najbardziej zaangażowani w działalność na rzecz środowiska seniorów zostali wyróżnieni medalami i dyplomami uznania.
Złotą Honorową Odznaką PZERI zostali udekorowani członkowie orkiestry Cztery Asy”:
Stanisław Kozikowski,
Stanisław Nakielski,
Henryk Sominka,
Andrzej Wencki,

Tę samą Odznakę otrzymały również
Krystyna Okrój,
Anna Żygowska.

Dyplomami Uznania wyróżniono:
Teresę Preis - za edukację ekologiczną i organizowanie imprez integracyjnych dla osób niepełnosprawnych dla dorosłych i młodzieży,
Irenę Wencką - za sukcesy sportowe w spartakiadach seniorów,
Jana Wenckiego - za działalność artystyczną, sukcesy wokalne i prowadzenie zespołu „Sami Swoi”.
W imieniu nagrodzonych podziękowała Elżbieta Brzezińska – przewodnicząca koła w Wielkim Klińczu oraz władze pozostałych kół. Po części oficjalnej i smacznym obiedzie rozpoczęła się zabawa taneczna przy skocznych melodiach orkiestry „Cztery Asy”. Owacyjnie został przyjęty występ naszego tenora Jana Wenckiego, który zaprezentował przeboje światowe. Natomiast Jerzy Preis wykonał kilka piosenek kaszubskich przy wtórze rozbawionych uczestników imprezy. Dzięki występom uzdolnionych seniorów koło emerytów z Wielkiego Klińcza pięknie zaznaczyło swą obecność ku radości wszystkich.
Atrakcją wieczoru była loteria fantowa prowadzona z wielkim poczuciem humoru przez Z. Stencla, a przygotowana przez W. Lindstet, K. Białk oraz seniorów z Kościerzyny. Serdecznie dziękujemy organizatorom wspaniałej imprezy, a przede wszystkim panu prezesowi Kazimierzowi Szucie. To wspaniałe dzieło warto kontynuować.
.















******************************************************************************************************************************

Wizyta w kinie "REMUS" w Kościerzynie

W czwartek, 25 października 2012 r. grupa licząca 24 członków naszego Koła PZERI wybrała się do kina na głośny film "Bitwa pod Wiedniem". Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta w kinie "Remus" w Kościerzynie. Nowoczesna sala kinowa i warunki emisji spełniły nasze oczekiwania. Również podobał się nam film - międzynarodowa superprodukcja w której wzięli udział m.in. polscy aktorzy: Anna Bachleda-Curuś, Piotr Adamczyk, Jerzy Skolimowski. Ten historyczny obraz pogłębił naszą wiedzę o polskiej wiktorii wiedeńskiej. Główne role grają:
Alicja Bachleda-Curuś jako księżna Eleonora Lotaryńska
Jerzy Skolimowski jako Jan III Sobieski
Enrico Lo Verso jako Kara Mustafa
F. Murray Abraham jako Marco D’Aviano
Piotr Adamczyk jako Leopold I Habsburg
Marcin Walewski jako Jakub „Fanfan” Sobieski
Andrzej Seweryn jako Jan Andrzej Morsztyn
Borys Szyc jako hetman wielki koronny Mikołaj Sieniawski
Wojciech Mecwaldowski jako Jerzy Franciszek Kulczycki
Daniel Olbrychski jako generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski


Akcja Bitwy pod Wiedniem toczy się w 1683 roku i przedstawia rzekome okoliczności zachodzące wokół drugiej odsieczy wiedeńskiej pod wodzą króla Jana III Sobieskiego, która powstrzymała atak wojsk tureckich pod wodzą Kary Mustafy na monarchię Habsburgów i zahamowała ekspansję Turków osmańskich na świat chrześcijański. Faktycznym bohaterem filmu jest jednak włoski mnich Marco D’Aviano, który został przedstawiony w produkcji jako jedna z głównych postaci przyczyniających się do porażki Turków. Film kręcono w takich miejscowościach, jak Warszawa (Zamek Królewski, Wilanów), Łańcut, Krasiczyn i Kraków (klasztor dominikanów). Po ukazaniu się na ekranach kin polskich "Bitwa pod Wiedniem" zebrała negatywne recenzje krytyków.

Dziękujemy p. Erykowi Klattowi za użyczenie autokaru i p. kierowcy Alfredowi Stężowskiemu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz