niedziela, 30 maja 2010

PODRÓŻ SENTYMENTALNA. Ogród botaniczny. Strusie afrykańskie. Skansen we Wdzydzach.

W sobotę, 29 maja 2010 r. pięćdziesiąt osób z Wielkiego Klińcza i Kościerzyny wyruszyło na kolejną wycieczkę, tym razem po Kaszubach - naszej małej ojczyźnie. Najpierw udaliśmy się do miejscowości Gołubie (gmina Stężyca, powiat kartuski), gdzie z przewodnikiem o zacięciu naukowca dokładnie zwiedziliśmy Gołubieński Ogród Botaniczny w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Ogród założony w 1971 r. zajmuje areał 2,12 ha i liczy około 4000 taksonów.

[Więcej wiadomości o ogrodzie na: http://hwm.nazwa.pl/ogbotaniczny/index.htm ]

Drugim punktem wyjazdu była Farma Strusi Afrykańskich w miejscowości Garczyn (gmina Liniewo, powiat kościerski). Farma w Garczynie została założona w lipcu 1993 roku jako pierwsza w Polsce. Obecnie na Farmie jest ponad 220 sztuk strusi w różnym wieku, dla których jest wydzielonych i ogrodzonych 5,5 ha wybiegów.

Oto kilka ciekawostek (struś afrykański):
* żyje od 60 do 70 lat,
* dojrzałość płciowa kogutów po trzech latach, kur po dwóch latach,
* płodność do 40 lat,
* waga ptaka wynosi od 100 do 150 kg,
* szybkość w biegu do 60 km/godz.
* wysokość od 2,0 do 2,8 m
* wytrzymuje spadki temperatur do -41 °C,
* pożywienie: lucerna, koniczyna, trawa, ziarno oraz specjalna pasza produkowana u nas w kraju.

Następnym punktem naszej wycieczki były Wdzydze - najpierw Jezioro Wdzydzkie, zwane również Kaszubskim Morzem.
Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Ogólna powierzchnia 1570,3 ha (największe jezioro Pojezierza Kaszubskiego), głębokość do 68 m. Natomiast wymiary samego tylko jeziora Wdzydze wynoszą 1068 ha i 8 km długości. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Potem udaliśmy się do Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. To najstarszy w Polsce skansen. Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościół, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 45 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

W Skansenie przy słonecznej pogodzie spędziliśmy miło kilka godzin przyjemnego relaksu na wspaniałym pikniku słuchając skocznych melodii w wykonaniu naszego znakomitego akordeonisty Stanisława Kozikowskiego. Konsumowaliśmy wyśmienitą drożdżówkę przygotowaną przez Leokadię Hetmańską. Potem piekliśmy jeszcze na ognisku smaczne kiełbaski. Było to bardzo udane rozpoczęcie sezonu turystycznego przez członków Koła PZERI w Wielkim Klińczu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz