.
Wycieczka po Ziemi Kartuskiej (sobota, 20 czerwca 2015 r.)
W sobotę, 20 czerwca2015 r. 48 osób z Kół PZERI w Wielkim Klińczu i Kościerzynie udała się na jednodniową wycieczkę po Ziemi Kartuskiej. Choć dzień był pochmurny i chłodny, humory wszystkim dopisywały. Jechaliśmy malowniczą Drogą Kaszubską w kierunku Kartuz. E. Brzezińska – organizatorka wyprawy (jednocześnie pilot) zapoznała obecnych z programem imprezy i powitała panią Grażynę Dzienisz, przewodniczkę wycieczki.
Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni malowniczym krajobrazem przypominającym Bieszczady. Z uwagą słuchali legendy o stworzeniu Ziemi Kaszubskiej, która jest piękna jak Szwajcaria. Korzystając z promieni słonecznych spacerowaliśmy promenadą nad urokliwym Jeziorem Ostrzyckim.
Około 9.00 przyjechaliśmy do Złotej Góry (od Wieżycy Drogą Kaszubską). Spacerowaliśmy w kierunku pomnika partyzantów i platformy widokowej na jeziorem. Z podziwem oglądaliśmy piękne trasy nad jeziorami, nowoczesną infrastrukturę, eleganckie zabudowania. Byliśmy zaskoczeni gigantycznymi rozmiarami Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej. Kompleks, zlokalizowany przy punkcie widokowym "Złota Góra", wyposażony jest w niezbędną infrastrukturę, służącą organizacji wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych. Cechą wyróżniającą obiektu, który przyciągnął naszą uwagę, jest unikalne zadaszenie plenerowej sceny w kształcie "odwróconej łodzi". Całość z olbrzymimi tarasowo położonymi na zboczu wzgórza schodami i amfiteatralnymi siedzeniami do złudzenia przypomina Machu Picchu, najsłynniejsze z zachowanych do dzisiaj miast Inków w Peru w Ameryce Południowej. Nic dziwnego, że Centrum zdobyło I miejsce w tegorocznym regionalnym konkursie "PRZYJAZNA WIEŚ" w województwie pomorskim w kategorii "Infrastruktura Techniczna".
Następnie dojechaliśmy do Chmielna, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Ceramiki Neclów. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii rzemiosła i rodu sięgającej XVIII wieku, a także obserwowaliśmy na żywo pracę garncarza-artysty na kole garncarskim. Zapoznaliśmy się też ze sposobem produkcji ceramiki oraz podziwialiśmy oryginalne malowane ręcznie przedmioty. Potem spacerowaliśmy nad jeziorem i tam mieliśmy przerwę na kawę i II śniadanie.
W kolejnym punkcie programu zwiedzaliśmy Kolegiatę w Kartuzach z dachem w kształcie wieka trumny z łacińskim napisem na fasadzie „Memento Mori” („Pamiętaj o śmierci”). Tam modliliśmy się przy relikwiach św. Jana Pawła II. Wszystkich zachwyciła Złota Kaplica oraz barokowe stalle w prezbiterium. Z ciekawością słuchaliśmy historii Kartuzów, po których pozostał pięknie odrestaurowany erem – domek zakonnika. Pod koniec udaliśmy się do bogato wyposażonego Centrum Informacji Turystycznej, gdzie zostaliśmy obficie zaopatrzeni w materiały o Kaszubach i regionie.
Po południu przybyliśmy do Stryszej Budy – kulminacyjnego punktu programu, gdzie z przewodniczką Natalią zwiedziliśmy niezwykły Park Miniatur. Miniatury odświeżyły naszą wiedzę o najcenniejszych zabytkach oraz budowlach Ziemi Kaszubskiej, Polski, Europy i świata. Tam również zatrzymaliśmy się pod wiatą i w lokalu na piknik. Najpierw spożyliśmy żurek, a po zwiedzaniu zjedliśmy kiełbaski z grilla, drożdżówki i wypiliśmy kawę. Po relaksującym odpoczynku i zrealizowaniu programu udanej wycieczki wyjechaliśmy do Kościerzyny, a stamtąd do Wielkiego Klińcza.
W czasie przejazdu autokarem przewodniczka Grażyna Dzienisz opowiadała o Drodze Kaszubskiej, Chmielnie, Kartuzach, prowadziła konkursy na wesoło, m.in. konkurencyjne śpiewanie dwóch grup w autobusie, czytała legendy kaszubskie. Słuchaliśmy muzyki kaszubskiej, śpiewaliśmy piosenki w różnych językach.
(Relację przygotował Zdzisław Jan Brzeziński, sekretarz Koła PZERI w W. Klińczu. Część naszych zdjęć można również obejrzeć na stronie http://www.koscierzyna.pl/.)
.
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Subskrybuj:
Posty (Atom)