niedziela, 21 sierpnia 2011

KL STUTTHOF, KRYNICA MORSKA

.
W sobotę, 20-go sierpnia 2011 r. 50 osób z Wielkiego Klińcza pojechało na autokarową wycieczkę do Sztutowa i Krynicy Morskiej. Najpierw udaliśmy się do miejscowości Sztutowo, gdzie znajduje się Muzeum Stutthof. Niemiecka fabryka śmierci utworzona w celu starannie zaplanowanej eksterminacji ludności polskiej na masową skalę miała różne nazwy, które używano w korespondencji z obozem:

Zivilgefangenenlager Stutthof - Obóz Jeńców Cywilnych Stutthof
Gefangenen - Sammellager Stutthof - Zbiorczy Obóz Jeńców Stutthof
Konzentrationslager Stutthof - Obóz koncentracyjny Stutthof
Gefangenenlager Stutthof - Obóz Jeńców Stutthof

Większość spośród nas zwiedzała niemiecki obóz koncentracyjny w Sztutowie po raz pierwszy w życiu. Podzieleni na dwie grupy w zadumie i ze zgrozą słuchaliśmy wstrząsających informacji o straszliwej fabryce śmierci, którą przygotowali Polakom i innym narodowościom niemieccy oprawcy.











KRYNICA MORSKA
Popołudnie spędziliśmy w Krynicy Morskiej. Miasto liczy sobie obecnie 1248 mieszkańców. (W Wielkim Klińczu mieszka ponad 2 tys. osób). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Krynica Morska jest gminą o najmniejszej liczbie mieszkańców w Polsce. Inną ciekawostką jest jedyna w Polsce ulica Teleexpressu. Poza tym w Krynicy Morskiej znajduje się placówka Straży Granicznej, ochraniająca odcinek granicy z Federacją Rosyjską na Mierzei Wiślanej.


Najpierw pospacerowaliśmy nad morze. Był silny wiatr, staliśmy na plaży i wdychając jod zachwycaliśmy się wysokimi falami.


Większość po raz pierwszy w życiu oglądała tak wzburzone morze. Potem zwiedzaliśmy Krynicę. Jedną z atrakcji miasteczka jest latarnia morska - zrobiliśmy sobie przy niej pamiątkowe zdjęcia. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gdańsk Port Północny, a Latarnią Morską Bałtijsk (Rosja – obwód kaliningradzki). Ciekawostki: wysokość wieży - 26,50 m; zasięg światła - 18 Mm (33,336 km); antena stacji w Krynicy Morskiej ma wysokość 53 m n.p.m. Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Gdyni.




Później spacerowaliśmy na molo. Nie spodziewaliśmy się, że malutka Krynica ma takie duże i piękne molo.


Krynica Morska jest znanym kurortem leżącym na Mierzei Wiślanej między otwartym Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym od północy otacza ją Zatoka Gdańska. Łagodnie obniżające się dno morskie stwarza doskonałe warunki do kąpieli. Fale morskie uatrakcyjniają kąpiel a wolniejsza wymiana wód powoduje, że jej temperatura jest znacznie wyższa. Po stronie Zalewu Wiślanego jest molo, przystań rybacka, jachtowa i żeglugi pasażerskiej. Kursujące tam statki pasażerskie oferują wycieczki do Fromborka, Elbląga i Kaliningradu. Krynica Morska to również nadmorskie plaże kilkudziesięciometrowej szerokości z miłym dla stóp piaskiem, na których podczas spacerów można spotkać okazałe kamienie morskie zwane jantarem lub bursztynem.


Z wycieczki wróciliśmy zrelaksowani. W Krynicy Morskiej można się zakochać. Szum morza, cudowny zapach lasu, śpiew ptaków, plusk fal, piaszczysta, czysta plaża a do tego cisza i spokój (jeśli nie ma sztormu) jakiego nie znajdziemy gdzie indziej. To idealne miejsce by uciec od wszelkiego zgiełku, wyłączyć telefon i odpocząć od życia w ciągłym biegu.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz